Aktivity Babiše mladšího jen utvrdí názory v politických blocích, míní politologové

irozhlas.cz

Parodování otce na Moravě, schůzky s politiky, tričko s nápisem NE. Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší je v posledních dnech aktivní ve veřejném prostoru. Podle oslovených odborníků na politický marketing to připomíná rozvod. „Nemyslím si, že to má prvoplánově nějaké politické implikace,“ říká pro server iROZHLAS.cz profesor Vít Hloušek z Masarykovy Univerzity.

Na sociálních sítích začal být Andrej Babiš mladší aktivní už v minulých měsících. V těchto dnech je vidět ještě víc: přicestoval do Česka a začal pomáhat v obcích zasažených tornádem na jižní Moravě. „Dávám si život do pořádku,“ okomentoval svůj přesun do Prahy v rozhovorovém pořadu Prostor X. Současně se začal potkávat s opozičními politiky a vyzývá své sledující, aby si lidé rozmysleli, zda budou volit jeho otce.

Proč se k tomu odhodlal právě nyní? Zapojil se vědomě do předvolební kampaně? A může jeho angažmá odehnat voliče od hnutí ANO? „Na mě to vlastně působí jako soukromá aktivita, trochu jako terapie. Přijde mi, že si potřebuje udělat pořádek ve vztahu ke svému otci,“ domnívá se politolog Vít Hloušek.

„Mně to trochu připomíná složité rozvody vrcholných politiků a do toho promlouvající exmanželky či exmanželé,“ přidává svůj pohled specialista na politický marketing Jan Kubáček. „Je to také takový rozvod, rozchod syna s otcem,“ dodává.

A načasování? To prý podle politologů svědčí spíše proti teorii o cílené kampani. Pokud by chtěl Babiš mladší ovlivnit volby, musel by podle Hlouška vystoupit později, až v zaří, kdy bude Česko žít volbami naplno. „Nemyslím si, že to má prvoplánově nějaké politické implikace,“ říká. A připomíná, že by se nejednalo o první mediální přestřelku mezi rodinnými příslušníky v politice. Jeden příklad za všechny: před nedávnem jsme mohli v médiích sledovat, jak si „vyřizují účty“ bratři Hayato (KDU-ČSL) a Tomio (SPD) Okamurovi.

  OSN kárá Česko za rostoucí počet dětí zneužívaných v prostituci a pornografii

Politolog Kubáček ovšem souvislost s volbami vidí. „Nemám z toho pocit, že by to byla náhoda. Mám z toho dojem, že někdo s logikou blížících se sněmovních voleb kalkuloval a že ty kroky mají nějakou jasnou souslednost,“ míní. Upozorňuje tak na to, že se radikálně změnil způsob, jakým Babiš mladší komunikuje. „Má to profesionální charakter,“ hodnotí.

Setkávání s osobnostmi

Posledními kroky Andrej Babiš mladší na politický parket chtě nechtě vstoupil. Setkal se totiž s výraznými opozičními osobnostmi. Minulý týden promluvil (a nechal se vyfotit) se senátorem Davidem Smoljakem (STAN), v Řeporyjích se zastavil za starostou Pavlem Novotným (ODS) a v pondělí šel na pivo s Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

„Přijde mi, že je to způsob jak zapůsobit na středové, váhavé voliče,“ komentuje to Kubáček. Pokud to tak ale bylo zamýšleno, udělal Babiš mladší podle něj chybu v momentě, kdy se setkal s Kalouskem. „Lidé, kteří vzhlíží k Andreji Babišovi staršímu, už mají jasný důkaz toho, že nejde jen o synátorské svědectví, ale už v tom vidí chladný kalkul,“ vysvětluje.

Podle politologa Hlouška je výběr osobností návodný, nicméně podle něj mají společné pouze to, že jsou kritici premiéra Babiše. Jejich fáze politické kariéry dle jeho názoru nepřipouští debatu o úmyslech zasáhnout do předvolebního boje. „Novotný neuspěl s tím stát se kandidátem ODS do parlamentu, Kalousek ohlásil politický důchod a pan Smoljak nevypadá jako člověk, který by chtěl rozjíždět nějakou velkou politickou kariéru. Komu by tohle mohlo pomoci?“ ptá se Hloušek. Setkání podle něj nedávají politický smysl ani z pohledu Babiše mladšího, protože mu neotevírají dveře k žádnému vyššímu politickému angažmá.

Dopady na kampaň

A co premiér Babiš? Negativní dopad na výsledky ANO v podzimních volbách to podle oslovených expertů mít nebude. Pomyslné bloky – pro a proti Babišovi – aktivity premiérova syna pouze utvrdí v jejich názorech. „Voliče hnutí ANO tohle vůbec nezajímá,“ myslí si Hloušek.

  Vláda chce kvůli covidu dát větší pravomoci policii

Ostatně sám Babiš mladší se ve zmíněném rozhovoru Prostoru X nechal slyšet, že není jeho cílem ovlivnit politiku. „Je to vedlejší účinek,“ připustil pouze.

Benefity pro opoziční strany a koalice by z vystupování Babiše mladšího mohly plynout podle Hlouška za dvou předpokladů – musel by to on sám chtít a jeho aktivity by musely mít politický rozměr. „Teď by samozřejmě záleželo na něm, jestli by to chtěl a co by případně z toho vzešlo,“ zamýšlí se politolog.

„Byli s Kalouskem na pivě, ale co o tom víme? Že se Babiš mladší omluvil za svého otce a Kalousek řekl, že působil normálním dojmem. Nic dalšího nevíme. Co si povídali, to zůstává mezi nimi. Z toho politický kapitál nevytlučete,“ dodává.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..