Jsem přesvědčen, že příští rok získáme Kongres a v roce 2024 vyhrajeme Bílý dům, řekl Trump

echo24.cz

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany. Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Republikánský senátor McConnell Trumpa po volbách rozhněval tím, že za vítěze prezidentského klání označil Bidena. Jeden účastník sobotní akce Reuters řekl, že Trump se odchýlil od předem připraveného projevu, když republikánského senátora označil za „zku**ysyna“.

Trump svého někdejšího viceprezidenta před odchodem z úřadu odsoudil za to, že nezabránil Kongresu v potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb.

Potvrzování výsledků voleb se uskutečnilo 6. ledna a přerušil jej vpád Trumpových stoupenců do Kapitolu. Zabránit potvrzení výsledků přitom nebylo v Pencově kompetenci.

Trump v projevu k dárcům řekl, že je z Pence stále zklamaný, což mu prý řekl při nedávném hovoru. Podle zdroje Reuters i tato poznámka nebyla součástí připraveného textu.

McConnell a Pence na žádost Reuters o komentář zatím nereagovali.

Někdo, kdo tahá za nitky

Podle předem připravených poznámek, které má agentura Reuters k dispozici, se Trump chtěl prezentovat jako někdo, kdo může tahat za nitky v Republikánské straně. Řekl, že chce mluvit o budoucnosti strany a o tom, „co musíme udělat, abychom našim kandidátům připravili cestu k vítězství“.

„Stojím před vámi dnes večer naplněn přesvědčením, že v roce 2022 získáme zpět Sněmovnu (reprezentantů) a Senát,“ uvedl exprezident. „A pak v roce 2024 republikánský kandidát získá Bílý dům,“ dodal.

  Ozbrojení atentátníci zavraždili v soukromé rezidenci prezidenta Haiti. První dámu postřelili

Trump má podle ústavy právo ucházet se o druhý čtyřletý prezidentský mandát. Dal ale najevo, že debatu o svých plánech chce otevřít až po volbách do Kongresu, které se uskuteční příští rok v listopadu.

Zájem o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024 už naznačilo také několik dalších republikánů včetně bývalého Trumpova ministra zahraničí Mikea Pompea či floridského guvernéra Rona DeSantise.

‚Šampión pracujících Američanů‘

Biden Trumpa v loňských prezidentských volbách porazil o několik milionů hlasů. Republikánovi se však podařilo získat hlasy mezi voliči z řad menšin, které tradičně volí demokraty, včetně Hispánců a Afroameričanů.

Trump, který ve svém sobotním projevu také útočil na Bidena, řekl, že klíčem k republikánskému úspěchu ve volbách do Kongresu bude posílit podporu mezi těmito skupinami. „Republikánská strana uspěje a v budoucnu poroste tím, že přijme svůj osud jako šampión pracujících Američanů,“ uvedl.

Trumpova aktivní role v republikánské politice, navzdory jeho volební prohře, se liší od přístupu jeho předchůdců, kteří se po odchodu z Bílého domu většinou stáhli ze záře reflektorů, píše Reuters.

Trumpův poradce Jason Miller řekl, že dárci republikánů Trumpův projev uvítají. „Palm Beach je novým centrem politické moci a prezident Trump je nejlepším poslem Republikánské strany,“ řekl.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *