Petříček skončí ve vládě, jeho místo zaujme Zaorálek

irozlas.cz

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil ČTK, Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má dosavadního šéfa diplomacie ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec Jan Birke (ČSSD).

„Mohu potvrdit, že jsem se na schůzce s Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání,“ napsal Petříček v textové zprávě. Prezident Miloš Zeman řekl v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz, že nebude oddalovat Petříčkovo odvolání, navrhne-li ho premiér Andrej Babiš (za ANO). Hamáček má v plánu záměr oznámit na pondělní tiskové konferenci, vlastní výměna v čele resortu se má uskutečnit až v dalších dnech.

Zeman o změnu v čele diplomacie usiluje dlouhodobě. Petříček míní, že prezidentovi vadí kvůli upozorňování na bezpečnostní rizika tendru na stavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany či odmítání očkování necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami.

Poslanec Birke je podle nedělního Zemanova vyjádření mnohem zkušenější než starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD), kterého prezident v roce 2019 odmítl jmenovat ministrem kultury. Šmarda se nakonec nominace vzdal a novým šéfem resortu se stal Zaorálek. Ten dříve řídil i ministerstvo zahraničí.

Petříček v pátek neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval proti Hamáčkovi. Ten poté uvedl, že žádnému ministrovi nedává „bianco šek“ až do sněmovních voleb. Petříček poté novinářům řekl, že s vicepremiérem Hamáčkem nehovořil o spekulacích ohledně svého konce ve funkci. Dodal, že na funkci nelpí. S Hamáčkem se sešel až v neděli.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

  Zeman se postaral o to, že Česko je na posměch, napsal slovenský list Pravda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *