Írán z nedělního incidentu v jaderném provozu v Natanzu obvinil Izrael

lidovky.cz

Írán z nedělního incidentu v jaderném provozu v íránském Natanzu viní Izrael a hodlá se pomstít. Podle íránských médií to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Izrael incident oficiálně nekomentoval. Podle některých izraelských médií však útočila izraelská zpravodajská služba, píše agentura Reuters. Írán v neděli informoval, že se jeho elektrická distribuční soustava v Natanzu potýkala s problémem. Podle Teheránu nebyl při incidentu nikdo zraněn a nedošlo ke kontaminaci.

Íránské úřady nedělní problém v Natanzu již dříve označily za teroristický čin s tím, že Teherán si ponechává právo proti pachatelům zakročit. Podle íránského ministra zahraničí útočil Izrael, protože chtěl zabránit průlomu v jednáních o oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015. “Sionisté se chtějí pomstít kvůli našemu pokroku při odstraňování sankcí … veřejně prohlásili, že to nedovolí. Ale pomstíme se sionistům,” řekl nyní Zaríf.

Od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi jednostranně odstoupil bývalý americký prezident Donald Trump a obnovil proti Íránu sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat. Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce. O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté minulý týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl.

Několik izraelských médií s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje uvedlo, že provoz v Natanzu se stal terčem úspěšné sabotážní operace izraelské tajné služby Mossad, což by mohlo obohacování uranu na místě zpomalit i o několik měsíců. Oficiálně však incident Izrael nekomentoval.

Zařízení v Natanzu se převážně nachází pod zemí a je jedním z několika íránských jaderných provozů, které monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

  Česká armáda převzala velení výcvikové mise Evropské unie v Mali

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh dnes na tiskové konferenci řekl, že incident v Natanzu lze považovat za “čin proti lidskosti” a dodal, že nedošlo ke kontaminaci a útok si nevyžádal ani oběti. “Naši jaderní experti odhadují rozsah škod, ale mohu vás ujistit, že Írán nahradí poškozené odstředivky na obohacování uranu v Natanzu pokročilými,” řekl.

Nejmenovaný vysoce postavený americký činitel agentuře Reuters sdělil, že Washington nebyl do incidentu jakkoliv zapojen.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Autor: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *