Slovenská sněmovna v prvním čtení schválila nový zákon o televizi a rozhlasu

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslancům v prvním čtení schválil nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (STVR). O předloze, kterou chce vláda dosáhnout mimo jiné výměny nynějšího ředitele stanice, by sněmovna měla defnitivně rozhodnout na své příští schůzi. Opozice nový zákon kritizuje a tvrdí, že vláda chce veřejnoprávní médium ovládnout.

Zákon o STVR je po změnách ve slovenském trestním právu dalším krokem vlády premiéra Roberta Fica, který vyvolal silný střet mezi vládními stranami a opozicí a také protivládní demonstrace. Předlohou chce kabinet mimo jiné přejmenovat veřejnoprávní stanici, která nyní nese název Rozhlas a televize Slovenska (RTVS).

O vládním návrhu zákona o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR) začala sněmovna jednat před týdnem ve středu. Téhož dne ale byla schůze přerušena v reakci na atentát na Fica. Zadržený útočník podle uniknuté nahrávky řekl, že nesouhlasí s politikou vlády a že jsou likvidována média. Položil přitom řečnickou otázku: Proč je napadána RTVS?

Vládní strany po atentátu odmítly výzvy opozice, aby neprosazovaly návrhy, které rozdělují společnost; za jeden z nich opoziční strany označily právě zákon o STVR.

„Pokud koalice myslí snahu o společenský smír vážně, tak pojďme spolu hovořit o tom, jak reálně zlepšit fungování RTVS. A zastavme nebezpečné snahy o jednobarevné stranické ovládnutí televize a rozhlasu,“ uvedl po hlasování sněmovny předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.

Na potřebě dosáhnout smír v rozdělené slovenské společnosti se po atentátu na Fica shodly parlamentní strany i přední politici země; méně jednotní už byli v názoru na to, jak to zajistit.

Vládní politici tvrdí, že vysílání RTVS ztrácí prvky nezávislosti a objektivity. Navržený zákon počítá s tím, že ve funkci skončí dosavadní generální ředitel stanice Ľuboš Machaj. Funkce se ujal na původně pětileté období za bývalé vlády v létě 2022.

  Němečtí Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory s SPD a FDP

Vedení RTVS ale i například nevládní organizace Amnesty International Slovensko už dříve tvrdily, že vláda chce veřejnoprávní médium dostat pod kontrolu. Nesouhlas s chystanými změnami vyslovila i část pracovníků a spolupracovníků RTVS, minulý týden pak zaměstnanci RTVS vyhlásili stávkovou pohotovost.

Představitelé nynější vládní koalice na Slovensku dlouhodobě kritizují práci RTVS i dalších médií. Sám Fico loni po jmenování do čela své čtvrté vlády přestal komunikovat se čtyřmi jinými médii, včetně nejsledovanější televize Markíza. Označil je za nepřátelská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com