Šéf ruského námořnictva se setkal s posádkou křižníku Moskva, píše TASS

Posádka potopeného ruského raketového křižníku Moskva je podle ruského námořnictva naživu. Agentura TASS dnes v podvečer napsala, že s posádkou se setkal vrchní velitel námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov a že zachránění hodlají i dál pracovat v řadách námořnictva. Kyjev uvádí, že vlajkovou loď ruské Černomořské flotily v týdnu zasáhl dvěma protilodními střelami a podle ukrajinské pobřežní stráže se posádka následně zřejmě utopila.

Ministerstvo obrany zveřejnilo i krátké video, na kterém Jevmenov a další dva důstojníci stojí venku před asi stovkou námořníků. Je na něm také vidět, že admirál hovoří s jedním z nastoupených mužů.

Ukrajinský server Ukrajinská pravda upozornil, že v komentáři k videu se uvádí, že bylo natočeno v Sevastopolu, přístavu Černomořské flotily na Ruskem okupovaném Krymu. Část videa, kde je zmiňován počet členů posádky a mrtvých, je však bez zvuku. Údaje o počtu námořníků z křižníku Moskvy, kteří zahynuli, tak stále chybí, dodal web. Na záběrech se podle serveru také objevuje velitel potopené lodi Anton Kuprin, kterého někteří ukrajinští představitelé zmiňovali jako jednu z obětí.

Ruské ministerstvo obrany v noci na čtvrtek pouze připustilo, že v důsledku požáru na křižníku explodovala munice. Uvedlo tehdy, že „celá posádka“ byla evakuována. Loď se podle Moskvy potopila až později a to v důsledku špatného počasí, když byla poškozená vlečena do přístavu.

Podle Kyjeva křižník zasáhly dvě protilodní střely Neptun. Následnou záchrannou akci a evakuaci posádky ale podle ukrajinské pohraniční služby znemožnily povětrnostní podmínky a posádka se tak podle ukrajinské strany zřejmě utopila.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko nedávno uváděl, že kapitán Moskvy Kuprin přišel o život při výbuchu a požáru na palubě, ukrajinští novináři zmiňovali, že do Sevastopolu bylo ve čtvrtek dopraveno pouhých 14 členů posádky. Podle jiných oficiálně nepotvrzených informací přibližně pět desítek členů posádky Moskvy zachránilo turecké plavidlo.

  Airbnb nabídne zdarma 20 tisíc lůžek uprchlíkům z Afghánistánu. Ubytovat je chce po celém světě

Křižník Moskva byl postaven v sovětské éře a do služby vstoupil počátkem 80. let minulého století. Moskva toto plavidlo dříve nasadila v konfliktu v Sýrii, kde poskytovalo ruským silám v zemi námořní podporu. Loď, která nedávno prošla modernizací, mohla nést rakety dlouhého doletu a sloužilo na ní kolem 500 námořníků.

Křižník Moskva nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..