V Kyjevě se ozvaly výbuchy, ruská armáda nadále ostřeluje Charkov

V ukrajinské metropoli se dnes brzy ráno ozvaly výbuchy, informovala místní média. Sirény upozorňující na možné nebezpečí bylo během noci slyšet po celé zemi. Místní představitelé zatím žádné podrobnosti o možných explozích nezveřejnili. Zprávy tak podle agentury Reuters nebylo možné nezávisle ověřit. Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové i nadále částečně blokují město Charkov a ostřelují jeho residenční čtvrti. Podnikají rovněž nálety na Mariupol. K útoku na město se chystá podle všeho i ruské námořnictvo, tyto informace se nyní ověřují, uvedl generální štáb.

Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti. Ruští vojáci, kteří už na ukrajinském území jsou, mají značné problémy se zásobováním, tvrdí ukrajinský generální štáb. Podařilo se jim ale nashromáždit velké množství munice. Nespokojenost ruských vojáků nicméně podle Kyjeva i nadále roste, zejména kvůli kvalitě dodávaného jídla a paliva a taky nedostatečné rotaci jednotek.

Jak generální štáb ukrajinské armády ve své dnešní zprávě na facebooku dodal, na územích obsazených Rusy pokračuje rabování a násilnosti páchané na civilním obyvatelstvu. Ukrajincům se za posledních 24 hodin podařilo v Luhanské a Doněcké oblasti odrazit deset ruských útoků. Zničeno bylo 15 ruských tanků a tři dělostřelecké systémy.

Podle britské vojenské rozvědky Rusové nadále pokračují v přesunu bojového i dalšího vybavení z Běloruska směrem na východ Ukrajiny, mimo jiné do oblastí nedaleko Charkova a Severodoněcku. Na východě země rovněž ruské dělostřelectvo i nadále ostřeluje ukrajinské pozice. „I když se Rusko nyní soustředí na východ Ukrajiny, jeho cíl zůstává stejný. Snaží se přimět Ukrajinu, aby se vzdala své euroatlantické orientace a Rusko mohlo v regionu dominovat,“ citovalo britské ministerstvo obrany z nové zprávy britské vojenské rozvědky.

  Politico: Vyjednávání o vakcínách je porážkou Kurze, Babiše a Janši. Ve sporu ale nejvíce tratí Česko

TASS: Pokud mariupolští obránci složí zbraně, jejich životy ušetříme, říká Rusko

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že pokud mariupolští obránci, kteří ještě bojují, složí zbraně do dnešních 5:00 SELČ, jejich životy ušetří. Uvedla to agentura TASS.

Rusko dříve oznámilo, že ruské a proruské jednotky vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil a zablokovaly zbývající ukrajinské bojovníky v rozsáhlém areálu tamních oceláren Azovstal. Ukrajinské síly v týdny obléhaném strategickém přístavním městě ztratily do soboty již více než 4000 bojovníků, prohlásil podle agentury RIA mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

TASS citoval generálplukovníka Michaila Mizinceva, ředitele ruského národního centra pro řízení obrany, podle kterého nabídku Moskvy podnítila „katastrofální situace“ v ocelárnách a také „čistě humánní principy“. „Garantujeme, že životy všech, kteří složí zbraně, budou ušetřeny,“ dodal Mizincev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že situace v Mariupolu je extrémně vážná a že on či jiní vysocí představitelé ukrajinské vlády jsou v kontaktu s jednotkami ve městě. Tvrzení Moskvy o vyčištění městské oblasti od ukrajinských vojáků ale přímo nekomentoval. Podle něj se ruské jednotky snaží zcela zničit civilní obyvatelstvo v přístavním městě. Ukrajinský prezident už dříve novinářům také řekl, že likvidace posledních ukrajinských vojáků v Mariupolu by vedla ke konci mírových jednání s Moskvou.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..