Rusko vyhostí dvacet zaměstnanců české ambasády. Zemi musí opustit do pondělí

Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo na obvinění v kauze Vrbětice a vyhostí dvacet zaměstnanců české ambasády, z toho šestnáct diplomatů. Ti musejí odjet do pondělní půlnoci. Ministerstvo to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi, krok české vlády vnímají jako provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

„Podnikneme odvetná opatření, která donutí autory této provokace plně pochopit svou odpovědnost za zničení základů běžných vztahů mezi našimi zeměmi,“ napsalo již dříve ministerstvo v prohlášení. 

Krok české vlády je podle ruské diplomacie pokračováním řady protiruských akcí, které Česká republika podnikla v posledních letech. Je těžké nevidět za vypovězením pracovníků ruského velvyslanectví v Praze „americké stopy“, uvedlo ministerstvo.

Předpoklad potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce, který je zároveň poveřený řízením resortu zahraničí. Podle něj se dalo takové jednání ze strany Ruska čekat.

„Očekáváme, že bude z Ruské fedarace vyhoštěn obdobný počet pracovníků našeho velvyslanectví,“ prohlásil Hamáček. Podle něj s tím Česká republika počítala. Předpokládal, že Rusko vyhostí maximálně 18 pracovníků českého zastoupení v Moskvě.

Hamáček zároveň ale neočekával, že by Rusko musel opustit také český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Bylo by to podle vicepremiéra disproporční a Česko by na takový krok muselo reagovat. Hamáček to uvedl v souvislosti se sobotní ruskou reakcí, podle které se Česko asi rozhodlo kvůli obvinění „uzavřít svou ambasádu v Moskvě“.

„Možná to číslo 18 vypadá málo v počtu toho, kolik je na ruské ambasádě diplomatů. Nicméně jsme vyhostili všechny ty, o kterých naše služby mohou prokázat jejich příslušnost k dvěma ruským tajným službám,“ vysvětlil Hamáček, proč česká strana nereagovala tvrději a nevyhostila více ruských pracovníků.

Rusko má v Praze 120 lidí, česká strana v Rusku o polovinu méně

Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně více diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku. Na velvyslanectví Ruské federace v Praze působí kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů. Na českých zastoupeních v Rusku působí kolem šesti desítek zaměstnanců.

  Letiště v Kábulu je uzavřeno pro komerční lety. Přistávat a odlétat smí jen vojenská letadla

Ruské diplomatické zastoupení je v Česku personálně nejsilnější. Server HlídacíPes.org loni v květnu uvedl aktuální čísla o počtu diplomatů a personálu, které si vyžádal od českého ministerstva zahraničí. Tehdy velvyslanectví Ruské federace v Praze mělo 43 diplomatů včetně velvyslance a 77 členů personálu. Generální konzulát v Karlových Varech měl čtyři diplomaty a šest členů personálu a Generální konzulát v Brně čtyři diplomaty a čtyři členy personálu.

Hamáček doufá, že ostatní členské státy Evropské unie by mohly také solidárně s Českem vyhostit některé ruské diplomaty. „Byl by to obvyklý krok,“ podotkl. O solidaritu požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. K vyhoštění některých ruských diplomatů Česko přistoupilo solidárně na podnět Velké Británie před třemi lety.

Z Česka bude kvůli kauze Vrbětice vyhoštěno celkem 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích. Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..