Babiš chce na summitu požádat šéfku Evropské komise o dodatečné množství vakcín na červen

irozhlas.cz

Český premiér Andrej Babiš chce požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Řekl to po jednání na summitu Evropské unie v Portugalsku, které bylo dosud věnováno zejména sociálním tématům.

„To je nejdůležitější pro nás, abychom získali ještě vakcíny na červen, protože se dostáváme do fáze, že pravděpodobně v červenci, respektive dřív budeme muset dělat nějakou reklamní akci na to, aby se lidé očkovali,“ řekl Babiš.

Lidé podle něj musí pochopit, že vakcíny jsou bezpečné a že vedou k pohodlnějšímu životu. „Protože očkování jim umožní vstup všude bez problémů. Ti, co nebudou očkovaní, se budou muset testovat,“ dodal premiér.

Evropská komise by se podle něj měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu vakcinace. „Vypadá to, že čím nižší věk, tím menší zájem o očkování,“ doplnil Babiš.

Uvedl také, že Česko je pro uvolnění patentů na proticovidové vakcíny, o čemž budou v pátek večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu ale staví skepticky.

Zdravotníci v Česku od loňského prosince aplikovali 3,5 milionu dávek vakcíny a přes milion lidí má očkování proti covidu ukončené. Tento týden bylo každý den očkováno na 70 000 lidí, nejvíce ve čtvrtek a druhý nejvyšší počet je ze středy, kdy dostalo vakcínu podle aktualizovaných údajů ministerstva na 78 500 lidí.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

  Ukrajina si dnes ctí památku obětí hladomoru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *