Ozbrojená skupina, která pronikla do Belgorodské oblasti, avizovala další akce

Velitel jedné ze skupin, které se hlásí k dřívějšímu útoku v ruské Belgorodské oblasti, avizoval další vpády na ruské území. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Denis Nikitin, známý také pod jménem Denis Kapustin, hovořil s novináři na ukrajinské straně hranice s Ruskem. Podle ruskojazyčného webu stanice BBC bojovníci, kteří se označují za členy uskupení, jež v pondělí proniklo na ruské území, uspořádali tiskovou konferenci.

Podle Moskvy se ozbrojené skupiny podařilo z ruského území vytlačit. Kyjev už dříve přímé zapojení do střetů v ruské příhraniční oblasti popřel. Podle Ukrajiny za nimi stojí ruští partyzáni. K zodpovědnosti za události v Belgorodské oblasti se přihlásily dvě uskupení – Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR), které podle dostupných informací tvoří zřejmě Rusové působící na Ukrajině.

„Myslím, že nás ještě na druhé straně uvidíte. Nemohu prozradit podrobnosti, nemůžu prozradit ani směr. Hranice je poměrně dlouhá,“ prohlásil podle BBC Kapustin, jenž se označuje za velitele Ruského dobrovolnického sboru. Uvedl, že při střetech v Belgorodské oblasti utrpěli zranění dva členové jeho uskupení. Zástupci Legie Svoboda Rusku, kteří se tiskové konference rovněž účastnili, informovali o dvou mrtvých a deseti zraněných ve svých řadách. Moskva dříve informovala o zabití více než 70 „ukrajinských nacionalistů“.

Na dotaz novinářů ohledně zpráv, že skupiny údajně použily k výpadu do Ruska vojenské vybavení poskytnuté Ukrajině Spojenými státy, aby se mohla bránit ruské invazi, Kapustin přímo neodpověděl. „Vím přesně, odkud jsem zbraně získal. Bohužel ne od západních partnerů,“ řekl. Naznačil rovněž, že západní vojenskou techniku ukořistilo Rusko v bitvě o východoukrajinský Bachmut a je možné ji koupit na černém trhu, podotkl Reuters. Ukrajina podle Kapustina podporuje RDK informacemi, palivem, jídlem a léky.

  ČR má prý zájem o nákup amerických stíhaček F-35, Praha to nepotvrzuje

„A samozřejmě ukrajinská armáda si vzala naše raněné. Ale cokoliv navíc než toto by věci zkomplikovalo. Každé rozhodnutí, které děláme… za státní hranicí, je naše vlastní rozhodnutí,“ dodal šéf Ruského dobrovolnického sboru. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com