Zemřela Tina Turnerová, královna rock’n’rollu s chraplavým hlasem

Americko-švýcarská zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem Tina Turnerová dnes zemřela. S odkazem na její mluvčí to uvedla stanice Sky News. „Královna rock’n’rollu zemřela dnes ve věku 83 let po dlouhé nemoci ve svém domě v Küsnachtu u Curychu ve Švýcarsku. Svět s ní ztratil hudební legendu a vzor,“ cituje z prohlášení mluvčí. Odchod legendy komentovaly osobnosti ze světa showbyznysu i Bílý dům. Fanoušci před jejím domem zapalují svíčky.

Turnerová se proslavila jako interpretka hitů Simply the Best, We Don’t Need Another Hero, Typical Male či titulní písně z bondovky Golden Eye. Zpěvačka proslula odvážnými kostýmy a energickým vystupováním, její koncerty bývaly velká show.

„Rocková babička“, jak zní asi nejčastější zpěvaččina přezdívka, prodala přes 200 milionů desek. Získala mimo jiné 12 cen Grammy (včetně ceny za celoživotní zásluhy) a vstoupila do rokenrolové Síně slávy. Zpěvaččinu hudební dráhu zásadně ovlivnil její manžel Ike Turner, který její kariéru nejprve nastartoval, ale pak ji svým bouřlivým životem a násilnickým chováním komplikoval.

„Tina byla jedinečnou a pozoruhodnou přírodní silou se svou odolností, neuvěřitelnou energií a obrovským talentem,“ uvedl Roger Davies, který byl 30 let jejím manažerem. „Od prvního dne, kdy jsem ji v roce 1980 potkal, si naprosto věřila, zatímco málokdo jiný jí v té době věřil… Bude mi velmi chybět,“ dodal podle BBC News Davies.

„Odchod mé úžasné přítelkyně Tiny Turnerové mě velmi zarmoutil. Byla to skutečně nesmírně talentovaná umělkyně a zpěvačka. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mládí mi velmi pomohla a nikdy na ni nezapomenu,“ napsal na twitteru Mick Jagger a připojil dvě společné fotografie.

Americká zpěvačka Gloria Gaynorová, která se rovněž proslavila v 60. letech, podle BBC News uvedla, že Turnerová „vydláždila cestu mnoha ženám v rockové hudbě, černým i bílým“. Poctu jí vzdali také modelka Naomi Campbellová, basketbalová legenda Magic Johnson a zpěvačky Kelly Rowlandová a Ciara.

  Koronavirus jsme podcenili, přiznala Leyenová. Tvrdá opatření považuje za nutná

Bílý dům označil smrt Turnerové za „velkou ztrátu“. „Byla ikonou, hudební ikonou, která ve své kariéře zažila mnoho skvělých okamžiků,“ uvedla mluvčí amerického prezidenta Karine Jean-Pierreová.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com