Mezi Izraelem a Pásmem Gazy pokračuje ostřelování

zahranicni.ihned.cz

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. Na 100 raket na izraelské území vyslal i Islámský džihád. Izraelská armáda nad Pásmem Gazy podnikla nálety. Ve městě Lod na předměstí Tel Avivu propukly nepokoje ze strany arabské menšiny, uvedla tamní policie.

Izrael v dnešních ranních hodinách podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy, podle Jeruzaléma mířily na cíle Hamásu. Reportér agentury AP uvedl, že při náletech byla zasažena i devítipatrová budova, ve které se nacházela zubní ordinace a byty. Izraelské síly uvedly, že “podnikly sérii náletů, zasáhly domy patřící vysoce postavených členů” Hamásu. Podle skupiny bylo při náletech zničeno policejní velitelství.

Ozbrojené křídlo Hamásu v prohlášení krátce po půlnoci uvedlo, že “nad město Tel Aviv vysílá 110 raket” a dalších 100 raket směrem k jihoizraelskému městu Beer Ševa, a to v odvetě za “izraelské útoky vůči budovám, které obývají civilisté”.

“V pět ráno místního času jsme podnikli tvrdý útok vůči nepříteli, v odpovědi na nálety na budovy a civilisty jsme odpálili 100 raket,” citovala AFP Islámský džihád.

O život při bojích přišlo dosud nejméně 37 lidí. Na 32 lidí zemřelo na palestinských územích, z toho deset dětí. Dalších 220 lidí bylo zraněno, uvedly místní úřady. Rádio napojené na Hamás informovalo, že dnes krátce před 2:00 místního času (3:00 SELČ) zemřeli při izraelských náletech další tři lidé v Pásmu Gazy, včetně ženy a dítěte. Tři oběti si vzájemné ostřelování vyžádalo v úterý v Izraeli. List The Times of Israel dnes informoval o dvou mrtvých v Lodu, kde raketa zasáhla vůz se 40letou ženou a sedmiletou dívkou. Podle starosty města obě patřily k arabské komunitě.

  Británie hájí účinnost vakcíny od AstraZeneky po výhradách v JAR

Současnému konfliktu, který je podle agentury Reuters největší od roku 2014, předcházelo několik dní napětí v Jeruzalémě a pondělní policejní zásah proti protestujícím Palestincům na Chrámové hoře. Zraněno tam bylo několik stovek osob.

“Okamžitě zastavte palbu. Napětí stoupá k úplné válce. Lídři na obou stranách musí přijmout zodpovědnost k uklidnění situace,” napsal na twitteru zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland.

Z Lodu na předměstí Tel Avivu, kde podle agentury AFP žije 77.000 obyvatel včetně 47.000 Židů a 23.000 Arabů, policie hlásila výtržnosti. Izraelská vláda na pomoc bezpečnostním složkám vyslala vojáky z okupovaného Západního břehu Jordánu.

Podle izraelských médií byly zapáleny tři synagogy a několik podniků. Netanjahu dnes ráno vyhlásil pro město, které sousedí s mezinárodním Ben Gurionovým letištěm, nouzový stav.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *