116 otázek, na které dluží Babiš mladší vysvětlení: nákup akcií, role premiéra či znalost Čapího hnízda

irozhlas.cz

Kdy jste si koupil akcie Farmy Čapí hnízdo? Byl na smlouvě váš podpis? To jsou jen některé z otázek, které policisté kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu položili Andreji Babišovi mladšímu. Alespoň tedy na papíře. Syn premiéra totiž v kauze nikdy nevypovídal, přestože o jeho výslech kriminalisté ve Švýcarsku, kde Babiš mladší žije, usilovali. Server iROZHLAS.cz nyní žádost českých policistů o právní pomoc získal.

„Je podpis na smlouvě o úplatném převodu cenných papírů ze dne 31. prosince 2017 vaším podpisem?“ zní například otázka číslo 24 s tím, ať se Babišovi mladšímu rovněž předloží k nahlédnutí kupní smlouva.

Vyšetřovatelé měli za to, jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz, že se převod akcií Farmy Čapí hnízdo nemohl odehrát tak, jak stálo v oficiálních dokumentech.

V době podpisu kupní smlouvy byl totiž Andrej Babiš mladší v zahraničí – konkrétně ve Spojených státech, jak policisté dovodili z bankovních výpisů. Chtěli proto po něm, aby popsal okolnosti podpisu kontraktu i to, jak mu „byla tato smlouva doručena, případně kdo ji doručil či předložil k podpisu.

Nakonec ale policisté došli k závěru, že kontrakt mohl podepsat dodatečně. A v podobném duchu Babiš mladší mluvil nyní také v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Do Evropy se prý vrátil až v roce 2010.

„Podpis se na smlouvě ocitl asi tak, že mi to dali podepsat později, než uvedli v dokumentaci. Bohužel si ale už vůbec přesně nepamatuji, kdy jsem to podepisoval, byl jsem tehdy vytížený studiem,“ uvedl.

Záhada akcie č. 006

Policisté se rovněž zajímali o to, jakou roli sehrál v nákupu akcií současný premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kolik za cenné papíry platil a jak s nimi po jejich převzetí naložil.

V sadě otázek zaslaných švýcarským úřadům se snažili také zjistit, jaký byl osud akcie č. 006. Tu totiž po čase prodal Martinu Herodesovi, bratru Moniky Babišové. „Proč jste tuto akcii prodal? Kdo to navrhl a proběhla o tom mezi vámi nějaká jednání či komunikace? A kolik vám zaplatil?“ doptávali se vyšetřovatelé.

  Zeman je schopen úřadu, citoval mi německého klasika, řekl Vondráček

Policisté měli o akcionářské struktuře Farmy Čapí hnízdo pochybnosti. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch uvádí ve svém rozhodnutí ze září 2019, kdy stíhání všech obviněných zrušil, například situaci z ledna 2010. Tehdy advokáti Gabriela Knapová, Václav Knotek a Alexej Bílek za skutečné majitele předložili na valné hromadě hned dvakrát právě akcii č. 006, tehdy již ve vlastnictví Herodese.

„Věděl jste, že i další akcionáři prodali akcie společnosti Farma Čapí hnízdo M. Herodesovi?“ zní další otázka. Když se totiž podnik ZZN Agro Pelhřimov přejmenoval na Farmu Čapí hnízdo, změnili se i někteří vlastníci. Monika Babišová, která držela i podíl svých dvou nezletilých dětí, desítku cenných papírů převedla právě na Herodese.

„Důvodem bylo, že obviněná Babišová se nechtěla aktivně podílet na chodu a správě společnosti. On měl naopak o jeho realizaci zájem,“ shrnul výslech Herodese státní zástupce. Stal se tak novým majitelem akcií č. 011 až 020.

Aby každý člen rodiny držel ve farmě stejný podíl (tedy čtyři kusy), po jedné akcii v hodnotě 119 300 korun na Herodese převedla také Adriana Bobeková, premiérova dcera z prvního manželství, s Babišem mladším.

Původně měli premiérovi příbuzní za akcie zaplatit celkem přes dva miliony korun, částku však ze svého účtu nakonec uhradil sám Babiš. Zaplatil je prý jako dar svým dětem a nastávající manželce, jak později přiznal. Když posléze podíl ve farmě odkupoval od své sestry Herodes, peníze po něm nechtěla. A to byl i důvod, proč se na stejnou věc ptali kriminalisté také Babiše mladšího.

Žádost o dotaci

Dále policisté dotazy mířili třeba na to, zda zná společnost Imoba, tedy nástupnickou společnost Farmy Čapí hnízdo, či zda ví, že se v ní angažovala jeho sestra Adriana, nebo zda má sám zkušenosti s podnikáním. A hlavně: věděl, že Farma Čapí hnízdo žádala o dotaci? Účastnil se vypracování žádosti? Věděl, kdo se na něm podílel?

  Volně do Rakouska a Maďarska se může od 12:00, Německo bez testu

Otázky vyšetřovatelů ale mířily i na samotný areál farmy ve středočeských Olbramovicích: „Seznámil jste se někdy s projektem Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo a jeho ekonomickými parametry? K čemu měl areál sloužit, kdo měl tento areál využívat a k jakému účelu? Byl jste někdy v areálu ubytován? Nacházel se v tomto areálu objekt označovaný jako VILA?“

Centrální vila areálu farmy Čapí hnízdo měla od začátku sloužit pro soukromé účely Andreje Babiše (ANO). Informace se objevuje v několika stanoviscích, které farmě vystavily úřady během schvalování stavebního procesu a které už dříve získal iROZHLAS.cz.

„Objekt bude sloužit k rekreaci rodiny majitele firmy a zároveň ke krátkodobému ubytování jeho hostů, popř. VIP návštěv. U tohoto objektu bude vybudován venkovní rodinný bazén,“ píše se v souhlasném stanovisku středočeské Krajské hygienické stanice, které vystavila k projektové dokumentaci v září 2007.

Výslech Babiše ml.

Proč k výslechu Babiše mladšího nakonec nedošlo, není zřejmé. Žádost odeslaná 10. prosince 2018 švýcarským orgánům byla ze strany českých vyšetřovatelů podmíněna žádostmi o znalecké posudky z oblasti psychologie a psychiatrie. Zda byly nakonec provedeny, nechtěl pražský žalobce Šaroch říct. „Obraťte se na tiskového mluvčího,“ řekl.

Ani mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala nebyl příliš sdílný. „Dotaz se týká obsahů úkonů trestního řízení, ke kterým nelze poskytovat bližší informace,“ uvedl. Z důvodu, že se výslech nedařilo zajistit, byl případ Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo vyčleněn v březnu 2019 k samostatnému projednávání.

Rovněž čelil obvinění kvůli možnému dotačnímu podvodu. Podobně jako u dalších premiérových blízkých ale bylo jeho stíhání nakonec zastaveno.

Žádost o výslech přitom do Švýcarska adresovalo 22. listopadu 2018 také Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které prověřovalo podezření, že byl Babiš mladší zavlečen na Krym. „Výsledek právní pomoci nám přišel, promítli jsme ho do toho rozhodnutí,“ řekl pro iROZHLAS.cz šéf tamních žalobců Jan Lelek.

  Skupina lidí potřísnila ruskou ambasádu v Praze kečupem

V daném dokumentu, který iROZHLAS.cz už dříve popsal, se píše, že „obsahem žádosti státního zástupce o pomoc adresované justičním orgánům Švýcarské konfederace byl rovněž požadavek na provedení výslechu oznamovatele (…). Ze zprávy příslušného kantonálního státního zastupitelství bylo nicméně zjištěno, že tomuto požadavku nebylo vyhověno, neboť to (…).“ Klíčová pasáž je začerněná, důvodem tak byl zřejmě zdravotní stav.

Samotný Andrej Babiš mladší to vidí odlišně. „Byl jsem vždy schopen vypovídat a rozlišovat podstatné i nepodstatné informace, od incidentu na D1 až dodnes,“ řekl v rozhovoru. Současně připustil, že vypovídat před tuzemskou policií už nechce. „České policii ani justici už nevěřím,“ dodal.

Andrej Babiš mladší poskytl rozhovor serveru iROZHLAS.cz sám a zcela dobrovolně, a to poté, co zveřejnil otevřený dopis, v němž kritizuje postup policie i manželů Protopopových, kteří se o něj – po domluvě s jeho otcem – měli starat. Ale nejen to. S dopisem zveřejnil lékařskou zprávu, v níž psychiatrička Dita Protopopová nedoporučila jeho policejní výslech.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *