Hamáček podle šéfa ÚZSI neohrozil svým výrokem činnost rozvědky v Rusku

idnes.cz

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) svým výrokem o stahování zpravodajců neohrozil činnost české civilní rozvědky v Rusku. Po středečním vyslechnutí šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla vzala toto jeho sdělení na vědomí sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. V tiskové zprávě o tom informoval předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Na výrok ministra vnitra z diskuse o kauze explozí muničního skladu ve Vrběticích upozornil server Seznam Zprávy. “My jsme těch posledních pár dnů seděli do noci na ministerstvu vnitra a seděli jsme tam se šéfy tajných služeb a dělali jsem vše pro to, aby ti lidé, o kterých teď hovoříte, nemuseli ani speciálem, ani autem, aby prostě o nich ruská strana nevěděla a v poklidu zmizeli, protože těm by asi nehrozila jen vyhoštění,” uvedl Hamáček v České televizi.

Podle serveru tak mohl Hamáček poskytnout ruské straně návod, jak identifikovat příslušníky české rozvědky v době, kdy si země vzájemně vyhostily řadu diplomatů. Blažek uvedl, že stálá komise k záležitosti na svém středečním zasedání vyslechla Šimandla a vedla rozpravu. Poté vzala na vědomí Šimandlovu informaci, že výrok “nijak neohrozil činnost ÚZSI v Rusku”.

Zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb, vyvolalo v posledních měsících diplomatickou roztržku. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd mělo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád “na striktní paritu”.

Autor: ČTK

  V Praze začal sněm Starostů, post předsedy obhajuje Rakušan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *