Koruna zpevnila pod 25,30 Kč/EUR, je nejsilnější od loňského 5. března

burzovnisvet.cz

Česká měna dál posiluje. Dnes dopoledne zpevnila proti čtvrtečnímu závěru o sedm haléřů na 25,29 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od loňského 5. března. Tehdy se v Česku pátým dnem šířila epidemie koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. K prolomení psychologické hranice 25,30 Kč/EUR přispěla podle ekonoma Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády analýza největší americké banky JP Morgan Chase, která korunu doporučuje k nákupu. Sílící koruna zlevňuje Čechům elektroniku a třeba také dovolenou, připomněl. K dolaru dnes od rána koruna zpevnila o pět haléřů na 20,79 Kč/USD.

Banka JP Morgan Chase podle Kovandy věří v další solidní výkonnost české měny. V analýze, kterou dnes zveřejnila, doporučuje, aby česká měna v portfoliu měla významnější postavení, než je běžné. „Jedná se de facto o doporučení k nákupu,“ dodal Kovanda. Podle americké banky by se mělo dařit obecněji i dalším měnám rozvíjejících se ekonomik, zvláště ty by měly profitovat z postpandemického ekonomického zotavení a také z růstu cen surovin.

  Europoslankyně Konečná: Rezoluce Evropského parlamentu poškozuje Česko. Jde o politickou hru

Koruna od začátku dubna, kdy se obchodovala za 26,11 Kč/EUR, zpevnila zhruba o tři procenta. Loni před vypuknutím epidemie nemoci covid-19 se koruna v půlce února obchodovala i za méně než 25 korun za euro. Do půlky března ale ztratila zhruba tři koruny a obchodovala se kolem 27,80 Kč/EUR. Během léta se pak přiblížila hranici 26 korun za euro, podzimní vlna koronaviru ji poslala znovu nad 27 korun.

Kovanda připomněl, že zpevňující koruna je příznivou zprávou pro ty Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou. „Například proti turecké liře koruna za poslední rok zpevnila o zhruba 30 procent, což dovolenou v Turecku zlevní. V Turecku sice mají poměrně výraznou inflaci, tak však nestačí kompenzovat propad liry,“ zmínil. Posilování koruny vůči dolaru pak zlevňuje Čechům elektroniku, se kterou se obchoduje v dolarech, a zpomaluje také růst cen pohonných hmot, který nastává v důsledku citelného zdražování ropy na světových trzích.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *