Zatímco řada byznysových segmentů během koronavirových uzavírek příliš neprospívala, rostly ceny bytů jako v době té nejbláznivější konjunktury. A nic zatím nenasvědčuje tomu, že by měla bublina splasknout.
„Současná velká vlna růstu začala zhruba v roce 2014 a je v historii České republiky od roku 1993 již čtvrtá. V současné době lze v průměru pozorovat intenzivnější cenový růst v oblastech s nižšími cenami,“ komentoval Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.
Minulý rok si zájemce o třípokojový byt s kuchyňským koutem musel v Praze připravit zhruba 5,5 milionu korun. Kdo si chce stejný byt pořídit letos, musí si nachystat nejméně o 600 000 korun navíc, vyplývá z cenového přehledu realitní sítě RE/MAX.
„Podle dat největšího českého realitního portálu Sreality.cz se loni v červnu průměrná nabídková cena za metr čtvereční u tuzemských menších bytů do 45 m² v dobrém stavu pohybovala okolo 64 600 korun. Při meziročním srovnání s letošními prvními červnovými dny vše nasvědčuje tomu, že ceny bytů ve všech krajích v meziročním srovnání nadále rostou. V Praze evidujeme zvýšení nabídkových cen okolo 14 procent,“ řekla Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.
Ceny letí nahoru i v dalších regionech. „Lidé jsou teď ochotni koupit jakoukoliv nemovitost, a to i za nesmyslnou cenu. U nás se před rokem prodávaly garsonky maximálně za 1,7 milionu korun. Nyní jsme realizovali prodej jedné z nich dokonce za 2,8 milionu,“ uvedl Petr Dufek, manažer realitní společnosti Bidli pro Jihočeský kraj.
Fenoménem na trhu jsou investiční nákupy bytů mimo Prahu. Buď za účelem dalšího pronájmu nebo rekonstrukce a následného prodeje za vyšší cenu.
„Praha je drahá, zdaleka ne všichni investoři tam chtějí ještě investovat. Řada menších míří do regionů, i kvůli rychlejší návratnosti investice. Do jisté míry je v regionech větší riziko, že investor narazí na nespolehlivého nájemníka, přesto investoři nakupují a tlačí tak ceny i v dlouhodobě levnějších regionech jako jsou Most, Chomutov, Žatec či Louny nahoru,“ řekl realitní makléř Pavel Hassman z kanceláře RE/MAX 4 You.
Praha nad Itálií
Žně mají rovněž stavitelé nových bytů. V Praze se od začátku roku do konce dubna prodalo 2734 novostaveb za téměř 20 miliard korun, vyplývá z analýzy portálu CenovaMapa.org. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to byl nárůst o 80 procent.
„Vysoká poptávka se táhne vlastně už od konce prvního lockdownu. Nikdo takové chování kupujících nečekal,“ uvedl analytik služby CenovaMapa.org František Brož.
Rekordy překonává největší stavitel bytů Central Group.
„Poptávka je letos extrémně vysoká. Naše prodeje jsou ve srovnání s loňskem téměř dvojnásobné. Prodali jsme již přes 400 bytů a na další více než stovku máme rezervace. Pokud podobně silná poptávka vydrží i v druhé polovině roku, můžeme se na konci roku dočkat rekordních čísel,“ sdělil mluvčí firmy Ondřej Šťastný.
Růst developerského byznysu pomáhá i spřízněným oborům. „Stejný objem inzerce aktuálně přináší vyšší procento kupujících. Děláme mediální kampaně i pro developerské projekty mimo Česko a například v Itálii je zájem o nákup apartmánu výrazně nižší než v Praze a okolí,“ popsal Lukáš Chmela, majitel mediální agentury Media Buyers zaměřené na mediální kampaně pro developery.
Hypotéky zdražují
Podle České národní banky jsou byty místy nadhodnocené až o čtvrtinu. Přehřívání trhu napomáhají úrokové sazby, které centrální banka dlouhodobě držela nízko. Aktuálně se už však úroky hypoték vydávají na pozvolnou cestu vzhůru. Průměrná úroková sazba půjček na bydlení se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex po půl roce vrátila nad hranici dvou procent.
Za odbytem novostaveb je rovněž výrazná poptávka investorů. Ti byty nakupují kvůli ochraně peněz před inflací.
„Je tu obrovský zájem ze strany velkých nadnárodních fondů, které chtějí investovat do nájemního bydlení,“ uvedl Josef Wiedermann, výkonný ředitel developera UBM Development Czechia.
Aktivní je na českém nájemním trhu například německá společnost Zeitgeist nebo švédský investor Heimstaden, který je již nyní největším soukromým vlastníkem bytů v Česku. Velké plány na nákupy nájemních bytů mají i domácí hráči typu Fondu českého bydlení nebo Czech Home Capital.
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz