Ekonom: Vláda bude muset Čechům sáhnout na výplaty. Jinak skončíme v propasti

seznamzpravy.cz

Tlak na české veřejné finance se stupňuje. Za jediný rok se náraz na dluhovou brzdu přiblížil téměř o dvě dekády, píše Národní rozpočtová rada ve své nové zprávě. Jak to zvrátit?

Hostem Ptám se já byl člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.

Pokud se v plánech české fiskální politiky rychle něco nezmění, Česko za tři roky prolomí tzv. dluhovou brzdu, tvrdí nová Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou každoročně zpracovává Národní rozpočtová rada.

Dopad koronavirové pandemie na státní pokladnu je bez debat. Problém ale podle Rady je, že fiskální politika během krizového období obsahovala i nákladná opatření, jež s pandemií nesouvisela. Například zrušení superhrubé mzdy, daně z nemovitosti či růst mezd ve veřejném sektoru a valorizace důchodů nad rámec zákonné povinnosti.

„To se zkombinovalo a nelze čekat, že se finance z nerovnováhy dostanou nějakým ekonomickým růstem. Z toho nevyrosteme,“ komentoval situaci v Ptám se já Pavel.

„Z hlediska udržitelnosti veřejných financí nehospodařila vláda dobře,“ pokračoval s tím, že si současný kabinet nenechával polštář v době, kdy byla ekonomika ve velmi dobrém stavu. „Vláda si vypustila manévrovací prostor. Ty problémy začaly dávno před covidem,“ vysvětlil.

Babišův kabinet podle Pavla musí bezodkladně udělat audit výdajů a přiznat si, že současné daně neodpovídají tomu, co „od státu chceme.“

„Bez zvyšování daní to nezvládneme. Jestli to bude daň z příjmu, to nejsem schopen říct, osobně si myslím, že by to tak mělo být, protože ta současná daň je v evropském kontextu anomální svou nízkostí a kompenzujeme to vysokým pojistným,“ řekl s tím, že pokud dojde k úpravě daní, bude jich to více. „Ten celkový výpadek je větší, jen zvýšení daně z příjmu by nestačilo. Pokud tedy neuděláte to B, že někde něco výrazného škrtnete,“ dodal.

A kde určitě šetřit? S valorizací důchodů a zvyšování mezd ve veřejném sektoru nad rámec by se podle člena Národní rozpočtové rady Češi měli rozloučit. „Není možné přistupovat na nějaký nadstandard,“ upozornil.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/

  Škodu před krachem zachránila půjčka od Volkswagenu, je tomu právě 30 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *