Více než 250 miliardářů a milionářů vyzývá politiky k většímu zdanění bohatých

Více než 250 miliardářů a milionářů dnes v otevřeném dopise vyzvalo politické představitele z celého světa k většímu zdanění velmi bohatých lidí. Informoval o tom server CNBC. Mezi signatáře dopisu podle něj patří například Abigail Disneyová z rodiny amerického animátora a filmového producenta Walta Disneyho, britský scénárista a komik Simon Pegg či Valerie Rockefellerová, členka věhlasné americké rodiny Rockefellerů.

„Pokud volení představitelé předních světových ekonomik nepodniknou kroky k řešení dramatického vzestupu ekonomické nerovnosti, budou následky pro společnosti nadále katastrofální,“ píše se v dopise adresovaném politikům, kteří se účastní zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.

„Náš požadavek je jednoduchý. Žádáme vás, abyste zdanili nás, ty nejbohatší ve společnosti. Náš životní standard to zásadně neovlivní, nezpůsobí to újmu našim dětem, nepoškodí to hospodářský růst v našich zemích. Ale promění to extrémní a neproduktivní soukromé bohatství v investici do naší společné demokratické budoucnosti,“ píše se rovněž v dopise.

Organizace Oxfam začátkem týdne uvedla, že hodnota majetku pěti nejbohatších lidí na světě se od roku 2020 více než zdvojnásobila, zatímco téměř pět miliard lidí zchudlo. Varovala, že pokud bude současný trend pokračovat, chudobu se nepodaří vymýtit dříve než za 229 let.

Abigail Disneyová uvedla, že lidé kvůli nespokojenosti se současnou situací podléhají populismu, který je podle ní na vzestupu po celém světě.

„Známe řešení, jak ochránit naše instituce a stabilizovat naši zemi: je to zdanění extrémního bohatství. Chybí nám politická odvaha to uskutečnit. Dokonce i milionáři a miliardáři jako já říkají, že už je čas. Elity shromážděné v Davosu musejí brát tuto krizi vážně,“ dodala.

 ČTK

  Bod zlomu pro normální cestování. IATA chystá očkovací e-pasy pro vstup do letadel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com