Babišův výrok o „magorech“ zaznamenaly některé rakouské weby

Výrok českého opozičního lídra Andreje Babiše o Rakušanech jako „magorech“ zaznamenalo několik rakouských zpravodajských webů. Převzaly zprávu rakouské tiskové agentury APA, která přinesla citace z kontroverzního Babišova vyjádření v Poslanecké sněmovně. APA však také připomíná, že označení „magoři“ použil v roce 2007 i bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, když hovořil o rakouských protestujících proti českým jaderným elektrárnám.

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Babiš dnes označil Rakušany za magory v souvislosti s tím, že v rakouské vládě mají zastoupení Zelení a že na své straně údajně zdržují výstavbu dálnice S10, která by navazovala na českou D3 ve Středočeském a Jihočeském kraji. „Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil Babiš. Tvrdil, že rakouská strana dostaví dálnici k české hranici až v roce 2031, což bude podle něj zřejmě až pět let poté, co se postaví z české strany.

Zmíněnou citaci převzatou ze servisu ČTK se pokusila APA přeložit do němčiny, přičemž jako německé ekvivalenty českého výrazu „magor“ nabízí synonyma Narr (blázen), Trottel (blbec) nebo Spinner (šílenec).

APA cituje i další související Babišův výrok: „A pokud je pravda, že 1. února je nějaký mimořádný summit, tak ať si udělá pan premiér (Petr Fiala, ODS) bilaterálku s panem kancléřem Rakouska, ať mu řekne: Hele, potřebuju, abys stavěl. Je blbé, že my budeme na té hranici 2026 a tomu Rakousku to potrvá ještě do roku 2031, pět let.“

Zprávu APA do dnešního večera pro své weby převzaly deníky Die PressseKronen Zeitung, regionální Oberösterreichisches Volksblatt nebo server oe24. Babišovy výroky z rakouské strany nevyvolaly žádnou oficiální reakci. V diskusi pod článkem se k nim vyjádřili čtenáři serveru Krone.at, webu bulvárních Kronen Zeitung, sklidily v drtivé většině pozitivní ohlasy. „Svou zemi v zahraničí v zásadě vždy bráním. Jenže co mám bránit, když má můj protějšek pravdu? Dostali jsme se tak daleko, že se člověk musí stydět za to, že je Rakušan,“ napsal jeden z mnoha vůči své zemi kriticky naladěných rakouských čtenářů.

  Turecko hlásí další stovky obětí, i se Sýrií bilance přesáhla 24.000 mrtvých

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com