Vakcínu, nebo vězení. Filipínský prezident nutí lidi k očkování, případů nebezpečné varianty delta přibývá

novinky.cz

Výhrůžky namířené proti vlastnímu obyvatelstvu nebyly filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu nikdy cizí a jinak tomu není ani v době pandemie koronaviru. Loni v dubnu varoval, že nechá zastřelit lidi porušující lockdown, tentokrát míří na lidi odmítající očkování a hrozí jim vězením. Už posledních několik měsíců se tamní nemocnice potýkají s náporem covidových pacientů, nové obavy navíc vyvolává varianta delta, která v zemi začíná sílit.

„Tahle země čelí krizi, platí tu celostátní stav nouze… Vyberte si: buď se necháte očkovat, nebo vás pošlu do vězení,“ vzkázal začátkem týdne Duterte filipínskému obyvatelstvu s poznámkou, že potenciálním nositelem viru je každý, rozčilují ho proto všichni, kteří se k očkování proti koronaviru nemají.

„Nenuťte mě to dělat… Jestli se nechcete nechat očkovat, opusťte Filipíny – jeďte si do Indie, jestli chcete, nebo někam do Ameriky. Ale pokud jste tu a jste lidská bytost, která je schopná být nositelem viru, naočkujte se,“ dodal jeden z nejkontroverznějších světových státníků, který sám sebe před pěti lety přirovnal k Adolfu Hitlerovi, když vyhlašoval válku narkomanům v zemi. Protidrogové tažení, vyznačující se mimosoudními popravami, si od té doby vyžádalo tisíce lidských životů.

Není to zdaleka poprvé, co si filipínská společnost zasažená šířením koronaviru vyslechla z Duterteho úst podobně ostré varování. Loni v dubnu dokonce vyzval příslušníky tamní policie a armády, aby zastřelili každého, kdo poruší pravidla přísného lockdownu a bude přitom „působit potíže“.

Rok po zavedení první celostátní uzávěry ale Filipíny zasáhla dosud nejsilnější vlna koronaviru, se kterou se potýká dodnes. První dubnový týden začaly počty pozitivně testovaných šplhat přes 10 tisíc za jeden den a nemocnice v hlavním městě Manile nápor covidových pacientů nezvládaly, značnou část z nich proto lékaři museli posílat domů.

„Mnozí říkali, že jsme už osmou nebo devátou nemocnicí, kterou zkusili. Kdyby to bylo na mně, opravdu bych je rád přijal, skutečně už jsme ale neměli žádné místo,“ popisoval v polovině dubna pro televizi Al-Džazíra jeden z manilských lékařů Gio Pineda.

  EK bude čelit žalobě, že nevyužila sankce za porušení principu vlády práva

Od té doby se ale situaci výrazně zlepšit nepodařilo. V posledních dnech dosahují počty nově nakažených i přes 6000 případů za 24 hodin a výrazněji omezit se nepodařilo ani počet obětí covidu. Zatímco v Manile se situace zlepšuje, část nemocnic stále čelí značnému náporu pacientů.

Podle oficiálních dat je téměř 60 procent z celkových 3500 lůžek na jednotkách intenzivní péče zaplněných. Filipínské úřady navíc zaznamenávají stále větší počet případů varianty delta, která je podle Světové zdravotnické organizace o 97 procent nakažlivější než původní verze koronaviru. A obavy opět rostou.

Delta na Filipínách

Začátkem týdne filipínské úřady ohlásily, že se delta prokázala u dalších čtyř lidí. Celkový počet případů této nebezpečnější varianty tím na Filipínách stoupl na 17 a reagují na to i úřady.

Pro země jako Indie, Pákistán, Nepál, Bangladéš nebo Srí Lanka, kde se delta masivně šíří, filipínská vláda zavedla zákaz cestování. Tento týden navíc Duterte také oznámil, že ve všech veřejných vnitřních i venkovních prostorech lidé musí nadále nosit obličejový štít, přestože jeho mluvčí před pár dny uvedl, že je budou moct venku odložit. Kvůli deltě se tak ale nestane.

„Mnozí si mysleli, že jsme připraveni masky odložit, s takto agresivní infekcí, která představuje velice vážné nebezpečí, je to skutečně jen nepatrná nepříjemnost,“ vysvětloval prezident filipínské veřejnosti.

Nejvýznamnější nárůst počtu nových případů v současnosti evidují největší ostrovy Mindanao a Luzon a také souostroví Visayas. Některé tamní nemocnice už nyní hlásí, že pro covidové pacienty nemají dostatek lůžek a čekací listina se každým dnem prodlužuje. Lokální úřady proto žádají vládu nejen o pomoc při zvládání zdravotní krize, ale také o zaslání většího počtu vakcín.

„Jediným způsobem, který dokáže nárůst zastavit, je získání většího počtu vakcín od vlády,“ uvedl tento týden v prohlášení starosta města Iloilo Jerry Treñas, podle kterého je tamní nemocnice už nyní přeplněná.

  Súdán zmizí z teroristického seznamu USA. Kývl na navázání vztahů s Izraelem

Situace posledních několika měsíců ukazuje, že se virus nedaří filipínským úřadům zcela podchytit, protiepidemická opatření přitom patří k nejpřísnějším na světě. V některých z nejvíce postižených částí země, které zavedly tvrdý lockdown, se děti a senioři nad 65 let nedostali z domu i více než rok. Zakázané mají i zdravotní procházky a porušení nařízení policie přísně trestá.

„Dlouhá uzávěra a skoro roční domácí vězení jsou pro děti zvlášť obtížné. Některé malé děti třeba ještě nikdy v životě nebyly na čerstvém vzduchu,“ kritizovala začátkem letošního roku zástupkyně rakouské katolické charity Dreikönigsaktion (DKA) Clara Handlerová, podle které navíc zveřejňovaná data o ničem nevypovídají, protože testů se provádí málo a lidé se jim kvůli obavám z pozitivního výsledku vyhýbají.

Situace způsobená koronavirovou krizí je složitá hlavně pro chudé rodiny, které žijí ve velmi stísněných podmínkách. Podle dat statistického úřadu žije asi třetina filipínských rodin v obytném prostoru o výměře kolem 10 až 20 metrů čtverečních. Chudší část společnosti si navíc mnohdy nemůže dovolit ani náklady spojené s hospitalizací, pokud se jejich zdravotní stav zhorší.

Tombola o krávu či dům

S narůstajícím počtem případů, které zahrnují i lidi nakažené variantou delta, nyní sílí výzvy filipínských úřadů, aby se lidé nechali co nejdříve očkovat. Veřejnost se k tomu snaží přesvědčit nejen politici v čele s Dutertem, ale také odborníci.

Způsob, jakým se prezident snaží lidi k očkování donutit, se v odborných kruzích nicméně stává terčem kritiky. Podle ní nemá Duterte na něco takové právo, jeho slova o výběru mezi vakcínou a vězením tak musel bránit i filipínský ministr spravedlnosti  Menardo Guevarra.

„Věřím, že prezident těmito silnými slovy pouze upozornil na potřebu nechat se očkovat a co nejrychleji tím dosáhnout kolektivní imunity,“ cituje televize CNN prohlášení ministra, který zároveň ubezpečil, že neexistuje žádný zákon, který by lidem povinnou vakcinaci nařídil.

„Jako právník (Duterte) dobře ví, že nenechat se očkovat je volba, na kterou mají lidé právo. Neexistuje žádný zákon, který by nutil k očkování proti covidu-19, natož aby něco takového kriminalizoval,“ uvedl Guevarra a připomněl, že v současnosti používané vakcíny jsou „stále ve zkušební fázi“.

  Bývalé vedení slovenské policie údajně pomáhalo vládní straně

Přimět lidi nechat se očkovat se nicméně snaží i další filipínští politici. První dávku vakcíny proti koronaviru zatím obdrželo zhruba šest procent tamní populace, jak ale upozorňuje televize Al-Džazíra, mnoho Filipínců s očkováním stále váhá.

Obavy z očkování měla i Fannie Taladro Pestañová, sousedé a další známí totiž často mluvili o zprávách ze zahraničí, jak lidé po očkování kolabují, nebo dokonce umírají. K podání vakcíny se nakonec odhodlala až poté, co jedna z političek města Las Piñas vyhlásila, že se každý člověk registrovaný k očkování může zúčastnit tomboly o hodnotné ceny.

„Slyšela jsem, že se hraje také o dům. To bych samozřejmě chtěla,“ vysvětluje Pestañová pro arabskou televizi, podle které se ale tomboly pro očkované konají i v dalších filipínských městech.

Lidé mohou vyhrát většinou pytle s rýží a dalšími potravinami, například ve městě San Luis ležícím poblíž Manily ale úřady přišly s o něco lákavější výhrou. Městská rada hodlá každý měsíc losovat jednoho očkovaného, který získá krávu v hodnotě 30 tisíc pesos, tedy asi 13 tisíc korun. Tombola vyhlášená koncem května se má konat celý příští rok, úřady proto doufají, že se během této doby podaří namotivovat co největší počet lidí.

Nezájem a obavy lidí nicméně nejsou jediným problémem, který očkování v zemi brzdí. Například odborník Lékařské fakulty Filipínské univerzity Gene Nisperos tvrdí, že mnoho Filipínců by se rádo nechalo očkovat, doplácejí ale na omezené dodávky vakcín.

Podle dat z první poloviny června do zhruba stomilionové země prozatím dorazilo něco přes 14 milionů dávek včetně devíti milionů čínské očkovací látky Sinovac. Dalších zhruba pět milionů dávek tvoří vakcíny od firem AstraZeneca a Pfizer, které země získala v rámci mezinárodního programu pro distribuci vakcín Covax. Další dodávky mají do země dorazit v příštích týdnech.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..