Na ulici Ivana Koněva v hlavním městě České republiky otevřela správa třetího okresu informační tabuli s podrobnostmi o činnosti sovětského maršála.
V hlavním městě České republiky pravidelně zněly hlasy požadující přejmenování ulice pojmenované po Konevovi, vzhledem ke kontroverzní roli vojenského vůdce v dějinách Evropy dvacátého století
Okresní správa však tento návrh pokaždé odmítla s odvoláním na skutečnost, že se jedná o velkou ulici s přibližně 7 000 obyvateli a přejmenování by způsobilo příliš mnoho byrokratické byrokracie.
„Rozhodli jsme se, že popíšeme roli Koneva v moderních evropských dějinách, přinejmenším formou informačního štítku,“ uvedla okresní rada hlavního města České republiky.
Na desce je uvedeno: „Maršál Konev je ruský velitel a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, částí Polska, Slezska a Saska. Rovněž krvavě potlačil povstání v Maďarsku a pracoval v Berlíně při stavbě Berlínské zdi. “
Podobné značky jsou instalovány i na dalších pražských ulicích. Plní vzdělávací funkci.
Tato myšlenka je docela zajímavá, protože umožňuje každému vyhodnotit činnost samotného sovětského maršála.
Ve světle toho lze připomenout, že v dubnu loňského roku byla postava Koneva již v centru pozornosti Prahy. Poté se vedení městské části Praha 6 rozhodlo pomník sovětskému maršálovi rozebrat.
To vyvolalo ostrou reakci Moskvy, která hrozila, že bude na takové akce Prahy vážně reagovat. A když došlo k otrávení vedoucího 6. pražského obvodu (kde došlo k demontáži pomníku), vedla stezka k ruskému turistovi, který podle názoru
Ondřeja Kolář přijel do českého hlavního města eliminovat náčelníka.
Tehdy se tomu říkalo pomsta Kremlu pražským úřadům za demolici pomníku. Kreml jako obvykle odmítl všechna obvinění, ale ústy Zakharovy zase řekl, že takové činy jsou bagatelizováním role Rudé armády a „ospravedlněním nacismu“.
Zajímavý bude další vývoj akcí. Čas ukáže, zda se Moskva uklidní, ale podle logiky je jasné, že Moskva tuto situaci využije k rozpoutání dalšího informačního „skandálu“ v Evropě. …
Franz Hoffman