Muž v Praze zastřelil pracovnici úřadu práce, policie podezřelého zadržela

irozhlas.cz

V Praze na Vinohradech dnes muž na úřadu práce postřelil jeho pracovnici, žena zranění v nemocnici podlehla. Muž z budovy v Bělehradské ulici utekl, pátraly po něm stovky policistů s využitím vrtulníku. Šestašedesátiletého podezřelého zadrželi zhruba po čtyřech hodinách v Palackého ulici, je podezřelý z vraždy. Motiv střelby policie zatím nezná. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit bezpečnost zaměstnanců.

Zadrženým je stejný muž, po kterém policie pátrala kvůli poleptání ženy kyselinou ve středních Čechách, uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Při pátrání po něm policie v sobotu vstupovala do bytu v pražské Libni a nastražený střelný systém jednomu z policistů poranil sluch.

Kriminalisté vůči zadrženému zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin vraždy, nevylučují ale rozšíření právní kvalifikace o další skutky, řekl novinářům ředitel pražské policie Tomáš Lerch. K motivu činu je podle něj podezření, že mohl souviset i s jinou trestnou činností. Střelnou zbraň měl muž nelegálně.

„Při zadržení nedošlo k žádné újmě na zdraví, byl pouze použit donucovací prostředek hrozba střelnou zbraní,“ uvedl Lerch. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) napomohl k dopadení městský kamerový systém.

Policisté od pátku hledali muže, který ten den odpoledne v Odoleně Vodě u Prahy poleptal bývalou kolegyni kyselinou před budovou Aera Vodochody. „Existuje zde důvodné podezření, že trestný čin, který byl spáchán na území Středočeského kraje, má spojitost s jednáním podezřelého i v případě nástražného střelného systému a i v případě toho dnešního incidentu,“ řekl šéf pražské policie.

Muž stejného jména, kterého policie kvůli střelbě hledala, dříve na internetu uvedl, že mu úřad práce dluží peníze. „Úřednice na ÚP provokuje a snaží se vyvolat střet, kde já budu dohnán k nekorektnímu jednání a budu obviněn z ublížení na zdraví,“ napsal koncem května.

  Babiš: Teď není důvod, aby ČR žádala kvůli covidu pomoc zahraničí

Ministerstvo práce a sociálních věcí podnikne opatření ke zvýšení bezpečnosti zaměstnanců, řekla dnes novinářům ministryně Jana Maláčová (ČSSD). O větším zabezpečení pracovníků státu a veřejné sféry chtějí s ministerstvem vnitra jednat odboráři, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Útoky nespokojených lidí na úředníky nejsou výjimečné. V minulých letech napadl jeden z uchazečů o zaměstnání pracovnici kutnohorského úřadu práce. Způsobil jí zranění, která si vyžádala desetidenní pracovní neschopnost. Policie se zabývala také případem, kdy jeden z klientů na radnici v Neratovicích ohrožoval úřednici injekční stříkačkou a tvrdil, že ji nakazí žloutenkou. Napadení čelila i pracovnice správy sociálního zabezpečení v Rakovníku nebo pracovnice registru vozidel v budově říčanské radnice.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..