Česko dostalo první peníze z fondu obnovy, zatím 2,75 miliardy Kč

byznys.ihned.cz/

Česká republika dostala první peníze z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19, zatím 2,75 miliardy korun, uvedla večer Česká televize (ČT). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) televizi řekla, že prioritou budou výdaje na zdravotnictví nebo sociální oblast. Česko může z fondu čerpat přes 180 miliard korun.

O vyplacení prvních 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč) z rozsáhlého fondu obnovy po pandemii v pondělí informovala Evropská komise. Peníze zamířily do 16 členských zemí EU, včetně ČR, uvedla komise. Sumu, kterou prozatím Česko dostalo, dnes podle televize oznámilo ministerstvo financí.

Peníze z fondu obnovy bude v Česku rozdělovat několik resortů. „Základní priorita, ať to nekomplikuji, je zdravotnictví, přístroje a věci do zdravotnictví, ale jsou tam i některé sociální věci,“ řekla ČT Schillerová. „Je to první záloha. Já si myslím, že ty další peníze budou následovat v rychlém sledu,“ dodala.

Fond v celkové hodnotě 800 miliard eur (přes 20 bilionů Kč) označovaný jako NextGenerationEU je financován dluhopisy vydávanými Evropskou komisí. Vyplacené peníze jsou součástí iniciativy REACT-EU, která pod tento fond spadá. Cílem opatření v rámci REACT-EU je posílit odolnost zdravotnických systémů, udržovat a vytvářet pracovní místa a podporovat malé a střední podniky.

Národní plán obnovy, na jehož základě může peníze z fondu obnovy čerpat, odeslalo Česko Evropské komisi počátkem června. Plán, podle kterého chce ČR s využitím unijních peněz investovat až 200 miliard Kč, česká vláda schválila v polovině května. Největší část peněz, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství. Na zhodnocení toho, zda plán odpovídá kritériím stanoveným pro využití peněz, má exekutiva Evropské unie dva měsíce.

Autor: ČTK

  Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *