V lovosické chemičce došlo v noci k výbuchu. Požár už je pod kontrolou, zranili se tři zaměstnanci

idnes.cz

Hasiči likvidují požár po nočním výbuchu v průmyslovém areálu v Lovosicích. Oheň už je pod kontrolou, během exploze se zranilo několik zaměstnanců. Na místě zůstává sedm jednotek hasičů. Další výbuch ale podle mluvčího hasičů Ústeckého kraje Milana Rudolfa nehrozí. Uzavřená je železniční trať mezi Lovosicemi a Českou Lípou, cestující musí využít náhradní autobusovou dopravu.

Při výbuchu výrobní linky v prostorách společnosti Preol v areálu lovosické chemičky se v noci zranili tři závodní hasiči. Jednoho z nich museli převézt do specializovaného popáleninového centra v Praze.

Čtvrtý muž nebyl zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi, uvedl pro ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Příčinou výbuchu byla podle agentury ČTK zřejmě závada na separátoru řepky. K explozi došlo v důsledku úniku plynu hexan. „V současné době do toho provozu nechceme vstoupit. Čekáme až nám klesne teplota na nějakých 60 stupňů, kdy je hexan pro nás bezpečný. V současné chvíli je tam 200 stupňů,“ popsal pro Radiožurnál kolem čtvrté ráno mluvčí hasičů Ústeckého kraje Milan Rudolf.

Podle twitteru hasičů hoří hala o velikosti 35 × 20 × 25 metrů. Hasiči ji ochlazovali i s využitím výškové techniky bez obsluhy. Na žádost výrobního ředitele Preolu Stanislava Jiříka následně ukončili ochlazování haly z důvodu ohrožení statiky objektu, zajistili další objekty v areálu.

„Statik ale zhodnotil, že jsou ty konstrukce stabilní, je to dobře postavené, ten provoz je moderní, takže použití vody ve velkém množství není problém. V tuto chvíli už můžeme i dovnitř, i halu jsme rozebírali zevnitř,“ dodal mluvčí.

Rudolf uvedl, že kolem čtvrté ráno na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů. Po půlnoci jich tam bylo dvanáct. „Zásah bude určitě trvat celý dnešek,“ uvedl.

  Utekl rok od začátku očkování proti covidu. Podalo se přes 15 milionů dávek

Vlaky nejezdí

Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15, ta už je ale opět průjezdná. Zavřená ale podle twitteru Policie ČR zatím zůstává železniční trať Lovosice – Česká Lípa, v úseku Žalhostice – Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy. Provoz by tam měl být podle předběžných informací obnoven po 13.40.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku, patří do skupiny Agrofert.

„Ta událost se stala v době, kdy nabíhala odstávka a naši lidé říkají, že dodrželi veškeré předpisy a nařízené postupy, takže je pro nás otázkou a záhadou, co je příčinou. V tuto chvíli to nevíme, bude se to vědět v nejbližších dnech,“ řekl ČTK mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) ČTK řekl, že hasiči už dostali požár pod kontrolu, není tak podle něj nutné svolávat krajský krizový štáb. „Jsme ve spojení s městem Lovosice, ale nic nepotřebují, nehrozí tam žádné nebezpeční,“ řekl hejtman. Podle lovosického starosty Milana Diana (ANO) je ve městě klid. Žádné nebezpečné látky do ovzduší neunikly a obyvatelé města nejsou ohroženi.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..