V úterý přibylo 237 nakažených, kleslo reprodukční číslo i incidence

seznamzpravy.cz

V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,9. Pokud je nižší než jedna, epidemie zpomaluje. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní deset nakažených, incidenční číslo se tak snížilo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, odhalily laboratoře 1,674.183 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila. S covidem-19 naopak dosud zemřelo 30.372 lidí. V pondělí zemřel s nákazou jeden člověk, stejně jako v neděli. V sobotu byly oběti dvě. Před tím devět dní nikdo s koronavirem v zemi nezemřel. Ministerstvo zatím neeviduje žádnou oběť ani v úterý. Tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.

Počet lidí, kteří musí být hospitalizovaní, se v poslední době výrazně nemění. V úterý bylo v nemocnicích s covidem 43 pacientů, o devět méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo deset z nich, o tři více než minulé úterý.

Reprodukční číslo je nižší než jedna už 17 dní v řadě. Incidenční číslo, tedy počet případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, bylo až do úterý pět dní na hodnotě 11. K dnešku po zaokrouhlení tedy kleslo o jeden případ.

Liší se ale situace v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 27 nakažených. V Praze má incidenční číslo hodnotu 20, ve středních Čechách a Pardubickém kraji shodně 13. Naopak ve Zlínském a Karlovarském kraji evidují v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel jen tři nakažené, což je nejméně v zemi.

Laboratoře v úterý provedly přibližně 86.000 testů, asi o 6000 méně než před týdnem. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů – preventivních a plošných – proti minulému týdnu nepatrně stoupl na 0,14 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testování například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil z 0,52 procenta na 0,62 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, vzrostl z 1,43 na 2,09 procenta.

  Hejtmani mohou nařídit pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům, rozhodla vláda

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com