Česká armáda dostala prvních 65 terénních vozů Toyota Hilux. Nahradí UAZ a Land Rover

irozhlas.cz/

Armáda má k dispozici první desítky osobních terénních automobilů Toyota Hilux. Do užívání prvních útvarů bude část z nich po oficiálním převzetí předána v úterý. Ve čtvrtek to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Do roku 2024 by vojáci mohli dostat až 1200 těchto nových automobilů, ministerstvo obrany za ně zaplatí 1,07 miliardy korun.

Do armádních skladů již dorazilo 65 vozidel, vojáci je nyní musí zaevidovat a proškolit jejich příští uživatele. První z nich pak v úterý v areálu Centra zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově za účasti nejvyššího vedení ministerstva a armády předají 43. výsadkovému pluku v Chrudimi.

Toyoty Hilux armádě dodá firma Glomex MS, rámcovou smlouvu s ní ministerstvo obrany uzavřelo loni v listopadu. O náhradu zastaralých UAZ 463 a Land Rover Defender se ministerstvo obrany snaží několik let.

Přeprava lidí i zásobování

Vozidla budou sloužit třeba k přepravě lidí či k zásobování, pohybovat by se měla výhradně mimo případné bojiště.

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že armáda požaduje stroje ve stejné podobě, v jaké se vyrábějí pro civilní využití. Nebudou například pancéřované, vojáci ale chtějí třeba držáky na útočné pušky nebo khaki nátěr. Vejde se do nich pět osob.

Převzetí vozů do užívání armády umožnily úspěšné vojskové zkoušky, podle armádního webu je dostali za úkol specialisté ze 14. pluku logistické podpory.

Toyoty testovali v noci i ve dne na silnicích i v terénu ve vojenských újezdech. Vojáci ověřovali třeba schopnost zátěže, spolehlivost motoru nebo posuzovali jízdní vlastnosti. Čtyři řidiči najezdili celkem téměř 5000 kilometrů. Součástí zkušebního týmu byli také technici či opraváři.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

  Ceny ropy klesají kvůli obavám, že ekonomické zpomalení naruší poptávku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..