Čeští hasiči po 42 hodinách dorazili do Atén. Jsou soběstační, podle velitele potřebují jen vodu a palivo

irozhlas.cz/

Čeští hasiči dojeli v pondělí nad ránem po 42 hodinách cesty do řeckých Atén. Na místo nasazení na poloostrově Peloponés, kde budou pomáhat hasit lesní požáry, jim zbývá zhruba 300 kilometrů. Přesné úkoly, které je čekají, se od řeckých kolegů dozví až na místě, jak řekl Radiožurnálu velitel jednotky Richard Franc.

Hasiči vyjeli z Podivína a i přes zdržení v maďarských kolonách zvládli cestu podle velitele France velmi rychle.

„Zdržení v okolí Budapešti bylo šestihodinové, ale náš generální štáb rychle začal komunikovat s maďarskou policií, která nás kolonou svižně provedla. Čas dojezdu je velmi dobrý díky entuziasmu hasičů,“ popsal Franc pro Radiožurnál s tím, že žádný jiný větší problém, na který by jednotka nebyla připravená, se nevyskytl.

Cestu si podle něj rozdělili na dvě etapy. Během prvního dne zvládli přes 1000 kilometrů, tedy více než polovinu trasy. „To byla ta horší část, kdy jsme projížděli Rumunskem a Bulharskem,“ přiblížil.

Na jih Evropy hasiči přivezli šest cisteren. „Máme plné logistické zabezpečení pro 35 osob. Celkový odřad obsahuje 14 vozidel a dva přívěsy. Průběžně budeme doplňovat vodu, popřípadě naftu,“ řekl Franc. Jinak je jednotka podle něj soběstačná na celých deset dnů, kdy by měli s hašením požárů pomáhat.

Ačkoliv mají s lesními požáry zkušenosti, situace v Řecku bude pro Čechy nová. Kombinace dlouhotrvajícího sucha, teplot přes 40 stupňů Celsia a větru je podle velitele jednotky neobvyklá i pro řecké hasiče.

Mimořádná pomoc

Český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík označil příjezd hasičů za mimořádnou pomoc.

„Rozhodnutí i přesun jednotky byly nesmírně rychlé. S řeckou stranou je dobrá spolupráce, velice operativně přesouvají konvoj, kde je to zapotřebí, a zajistili cestu,“ řekl.

Řekové podle něj pomoc ze zahraničí oceňují. „Výborně zafungoval mechanismus civilní podpory Evropské unie, jehož prostřednictvím Řecko požádalo o vyslání jednotek,“ dodal s tím, že Česko bylo jednou z prvních zemí, které se rozhodly pomoci.

  Ruské aerolinky Aeroflot ruší všechny lety do Evropy

Jak přesně se Češi do hašení zapojí, zatím není podle France zcela jasné. „Nevíme, jestli se Řekové zaměřují na obranu a evakuaci, nebo se snaží omezit průběh požárů. Jako první věc po příjezdu jsme domluvení na doplnění paliva v nejbližší stanici,“ vysvětlil.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..