Letiště v Kábulu je uzavřeno pro komerční lety. Přistávat a odlétat smí jen vojenská letadla

vnexplorer.net/

Mezinárodní letiště v Kábulu je uzavřeno pro komerční lety, startovat a přistávat mohou pouze vojenská letadla. S odvoláním na zdroje z NATO a z americké armády o tom v neděli informovaly agentury AP a Reuters. Afgháncům, kteří se obávají vlády radikálního islamistického hnutí Tálibán, pozastavení komerčních letů odřízlo jednu z posledních možností úniku ze země, poznamenala AP.

Vojenské letouny nicméně pokračují v evakuacích. Ty urychlila kvůli poslednímu vývoji v zemi řada převážně západních zemí, které se snaží z Afghánistánu dostat do bezpečí své občany, pracovníky velvyslanectví, popřípadě jejich afghánské spolupracovníky.

Bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán v neděli po rychlé ofenzivě z posledních dnů bez boje obsadili další město a vstoupili do metropole Kábulu. Pod kontrolou už tak mají prakticky celou zemi.

Z Kábulu se kvůli tomu snaží dostat tisíce lidí. Mnoho z nich míří na kábulské letiště, které je poslední možnou cestou ze země, protože Tálibán má pod kontrolou všechny hraniční přechody.

Některé komerční aerolinie v neděli podle agentury Reuters oznámily, že se začínají vyhýbat afghánskému vzdušnému prostoru, k tomuto kroku přistoupily například British Airways nebo Virgin Atlantic.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

  New York zruší po nepokojích smlouvy s Trumpovou firmou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *