Evakuační mise z Afghánistánu podle Babiše skončila

zpravy.tiscali.cz/

Třetím letem z Afghánistánu byla evakuační mise podle premiéra Andreje Babiše (ANO) skončena. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nevyloučil, že jednotliví čeští spolupracovníci nebo lidé s vazbami na Českou republiku ještě mohou být z Kábulu převezeni za pomoci spojenců. Podle jeho nepotvrzených informací jsou tímto způsobem již dva spolupracovníci ČR převáženi americkým letectvem. Zástupci vlády to dnes řekli na tiskové konferenci v Černínském paláci. Podle Kulhánka bylo evakuováno celkem 170 Afghánců. Řekl, že Česko tak již přepravilo všechny, kteří byli k evakuaci určeni. Dokončení operace označil za zázrak.

Setkání s tiskem se zúčastnil i český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Babiš jemu i vojákům poděkoval, předvedli podle něj fantastický výkon. Kulhánek mu udělil nejvyšší resortní vyznamenání. Podle Balouna se operace podařila a Česko se nemá za co stydět. Řekl, že se podařilo odvézt maximum lidí. Vláda přitom byla v minulých týdnech kritizována za pomalý postup při pomoci českým spolupracovníkům.

Podle vyjádření zástupců vlády se již další evakuační let do Kábulu nevypraví. K jeho zorganizování české úřady vyzývají lidé, kteří se Afgháncům snaží pomáhat. Před letištěm podle nich stále čeká několik rodin, které mají na Česko vazby. Podle Kulhánka se nepodařilo českým úřadům se všemi spojit. Podle Balouna na místě mobilní síť funguje jen obtížně a uskutečnit se podaří každý druhý hovor.

Babiš zopakoval, že evakuovaní Afghánci jsou nyní v karanténě. Poté s nimi úřady začnou řešit jejich budoucnost. Někteří z nich podle něj mluví o rodinách v jiných zemích Evropské unie, zmiňují třeba Německo. Pokud požádají o azyl v ČR, bude následovat běžná vízová procedura, řekl.

Premiér poznamenal, že díky českým vojákům a velvyslanci Balounovi se podařilo zachránit spoustu životů. Poděkoval i ministrovi Kulhánkovi za nasazení.

  Prezident Zeman jmenoval nového ministra školství. Balaš do funkce nastoupí v červenci

Ministr novinářům řekl, že česká diplomacie a armáda mají za sebou jednu z nejtěžších zkoušek z posledních let. Stejnou zkouškou podle něj prošly i evakuované afghánské rodiny, které s sebou často měly malé děti. Byly podle něj v přímém ohrožení života.

Kulhánek již dříve úspěch operace označil za „malý zázrak“. Dnes se opravil, nebyl to podle něj „malý zázrak“, ale „opravdový zázrak.“ Situaci v Kábulu označil za totální a neočekávaný kolaps a za tragédii, na kterou se nikdo nemohl připravit. Kromě vojáků poděkoval i členům krizového štábu, který podle něj zasedal takřka nepřetržitě.

Kulhánek poznamenal, že afghánská společnost bude potřebovat pomoc i do budoucna. „Proto se česká diplomacie bude Afghánistánu věnovat i nadále,“ řekl. Zopakoval, že diplomaté budou muset být daleko pragmatičtější. Řekl, že NATO a EU budou muset v případě Afghánistánu usilovat o spolupráci s regionálními hráči, jako jsou Pákistán, Čína nebo Katar, kteří mají kontakty na Tálibán. Označil to za důležité i kvůli kontrole migrace z oblasti. Říkat, jaké vztahy budou s novou vládou, je podle něj předčasné. „Měli bychom ale využít humanitární pomoci na podporu afghánské společnosti a její poskytování podmínit zachováním některých práv, které si například afghánské ženy za posledních 20 let vydobyly,“ řekl.

Evakuační lety přistály v Praze v pondělí ráno a v úterý a ve středu večer. Do Česka jimi přiletěli zaměstnanci české ambasády včetně velvyslance Balouna, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..