Česko a Slovensko uzavřou smlouvu o spolupráci záchranných služeb

urozpravy.cz/

R a Slovensko chtějí uzavřít smlouvu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb. Dokončena má být do konce letošního roku, řekl dnes po jednání se slovenským protějškem Vladimírem Lengvarským ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Země podle něj spolupracují také v řešení epidemie covidu-19, vypomáhaly si například vakcínami.

„Poděkoval jsem panu ministrovi za pomoc Slovenska po následcích tornáda na jižní Moravě, kdy nám slovenská záchranná služba velmi pomohla společně s rakouskou. Ukázala se síla mezinárodní spolupráce,“ řekl Vojtěch.

Do budoucna by měla takovou výpomoc usnadnit smlouva o přeshraniční spolupráci obou zemí. Podle Vojtěcha jsou jednání ve finální fázi. „Tak aby byl systém nastavený optimálně a aby dobře fungoval při podobných katastrofách jako na jižní Moravě, které nemůžeme nikdy vyloučit,“ dodal.

Často je podle něj tuzemská záchranná služba blíže případu, který se odehrává na druhé straně hranice a naopak. „Nemá žádný smysl, aby pak pacient musel čekat na příjezd tamní záchranné služby,“ uvedl Vojtěch.

Podobně už od roku 2008 spolupracují například hasiči. Na základě smluv se sousedními regiony zasahují jednotky z Moravskoslezského kraje na Slovensku i v Polsku. Záměr mít podobnou dohodu pro záchranné služby deklarovaly vlády na společném jednání už v roce 2019. S Bavorskem podobná smlouva o výpomoci záchranné služby už funguje.

Ministři řešili také očkování proti covidu-19 a motivaci zatím neočkovaných. „Obě země čelíme různým antivax iniciativám, je to problém, který vnímáme společně,“ podotkl Vojtěch. Slovensko dříve vypomohlo s dodávkou vakcíny Česku, v současné době ČR přepustila sousední zemi část dodávky vakcíny Pfizer/BioNTech.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/

  Írán podle Ruska oznámil úmysl obohacovat uran na 20 procent

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..