Jednání o Turówu zatím výsledek nepřineslo, jednání pokračují

hn.cz/

Dnešní jednání zástupců Polska a Česka o situaci kolem polského hnědouhelného dolu Turów zatím výsledek nepřineslo, jednání ministrů životního prostředí a dalších expertů obou zemí pokračují do pozdních večerních hodin. Zda budou pokračovat i v dalších dnech, dosud není jisté. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i jeho polský protějšek Michal Kurtyka před jednáním avizovali, že věří v dosažení dohody.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopady na energetickou bezpečnost země.

Dnešní schůzka se protáhla přes celý den a pokračovala i po 20:00. Mluvčí podotkla, že výsledek zatím není možné předpovědět. Zástupci obou stran jednali o situaci už minulý týden v pátek a následně pak toto pondělí. Podle Brabce nejsou jednání jednoduchá. V pondělí se obě strany shodly na tom, že v zájmu obou zemí je rychlé dosažení dohody, řekl český ministr. Liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který se pondělního jednání také zúčastnil, uvedl, že obě strany chtějí situaci raději řešit dohodou než soudními spory.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh ohledně dolu Turów. “Tento návrh spočívá v tom, že obyvatelé příhraničních oblastí mohou počítat s reálnou finanční podporou z polské strany, pokud jde o projekty týkající se vody, související s vytvářením dalších bariér proti hluku a jinými investicemi,” uvedl. Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40 až 50 milionů eur (1 až 1,25 miliardy Kč). Podle dřívějších informací by dohoda podle české strany měla obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje v obci Uhelná, která s dolem sousedí.

  V Rakousku zadrželi dva kradoucí Čechy s padělanými eury

Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), sankce uvalil Soudní dvůr Evropské unie 20. září. Varšava má Evropské komisi (EK) vyplácet 500.000 eur za každý den ode dne oznámení usnesení, a to až do chvíle, kdy bude činnost dolu zastavena. Polsko ještě pokutu Polsko platit nezačalo. S odvoláním na vládního mluvčího o tom v úterý informovala agentura PAP.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *