‚Riskoval jsem svobodu.‘ Gruzínský exprezident Saakašvili byl po návratu do vlasti zadržen

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili byl po návratu do vlasti zadržen. Oznámil to v pátek gruzínský premiér Irakli Garibašvili, podle něhož byl exprezident převezen do „příslušného“ vězeňského zařízení. Saakašvili v noci na pátek na facebooku oznámil, že se vrátil do Gruzie nehledě na hrozbu, že jej nynější vláda uvězní. Gruzínské úřady nejprve tvrdily, že exprezident státní hranice nepřekročil.

Gruzínská televize uvádí, že někdejší prezident by už měl být v Tbilisi. Podle Garibašviliho orgány činné v trestním řízení měly informace o Saakašviliho pohybu ještě na území Ukrajiny a ‚celý proces‘ byl plně pod kontrolou.

Saakašvili ve videopříspěvku zveřejněném na facebooku řekl, že je ve městě Batumi. „Riskoval jsem svobodu, abych se vrátil,“ sdělil podle agentury AFP.

Ta připomněla, že Gruzie se už měsíce zmítá v politické krizi. „Vyzývám všechny, aby šli k volbám. Určitě vyhrajeme a oslavíme vítězství,“ dodal exprezident, který už dříve avizoval, že se do Gruzie vrátí na sobotní komunální volby. Ty jsou pokládány za zkoušku vládnoucí strany Gruzínský sen.

Tajemník této strany a poslanec Mamuka Mdinaradze dnes před novináři prohlásil, že má zaručenou informaci, že Saakašvili „určitě neodcestoval z Ukrajiny“. Saakašviliho video, údajně natočené po návratu do vlasti, označil další poslanec vládní strany Givi Mikanadze za podfuk a „šaškárnu“.

Naopak v Saakašviliho kyjevské kanceláři jeho spolupracovníci podle agentury Interfax ujišťují, že exprezident je v Gruzii, kde nadešel další „zlomový okamžik“.

Odsouzený reformátor

Třiapadesátiletý Saakašvili posledních osm let strávil v zahraničním exilu. V čele Gruzie stál od ledna 2004 do listopadu 2013 a z vlasti odcestoval několik dnů před vypršením mandátu.

Vzápětí byl v nepřítomnosti stíhán za zneužití moci a následně také odsouzen ke třem letům vězení v případu vraždy pracovníka jedné gruzínské banky z roku 2006 a později také k šesti letům vězení v případu fyzického napadení gruzínského poslance z roku 2005.

  Lidský řetěz, světla a svíčky. Lidé v Rusku protestovali proti zatčení Navalného a policejním zásahům

Saakašvili proslul jako vůdce revoluce proti postkomunistickým elitám v roce 2003 a jako tvůrce radikálních reforem. Stal se ale také vůdcem, který v srpnu 2008 prohrál krátkou válkou s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..