‚Saakašvili je ukrajinským občanem.‘ Zelenskyj chce dosáhnout návratu zadrženého exprezidenta Gruzie

zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax chce, aby se na Ukrajinu vrátil gruzínský exprezident Michail Saakašvili, který byl v pátek zadržen v Gruzii. Bývalý prezident byl zatčen nedlouho poté, co se vrátil do vlasti, aby podpořil před sobotními komunálními volbami opozici. Zelenskyj připomněl, že Saakašvili má ukrajinské občanství.

„Jako ukrajinský prezident se stále zabývám tím, že usiluji o návrat ukrajinských občanů (…) Saakašvili je ukrajinským občanem, a proto se to týká i jeho,“ citoval Zelenského Interfax.

Ukrajinská prezidentská kancelář dříve uvedla, že v souvislosti se zadržením Saakašviliho vedou ukrajinské a gruzínské ministerstvo zahraničí konzultace.

Podle gruzínské ombudsmanky Nino Lomdžariové je Saakašvili ve věznici v Rustavi. Poté, co ho v tomto zařízení navštívila, sdělila, že exprezident se považuje za politického vězně a že zahájil hladovku.

Saakašvili, který stál v čele Gruzie v letech 2004 až 2013, se do vlasti vrátil poprvé po osmi letech. Z Gruzie odcestoval v roce 2013 několik dnů před vypršením svého mandátu. Vzápětí byl v nepřítomnosti stíhán a odsouzen za úmyslné překročení pravomocí v dobách, kdy jako hlava státu omilostnil policisty odpykávající si trest za vraždu bankéře, a později také v případu fyzického napadení gruzínského poslance.

V roce 2015 pozval Saakašviliho na Ukrajinu tehdejší prezident Petro Porošenko, udělil mu ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti. O dva roky později mu ale po roztržce občanství zase odebral a Gruzínec byl vyhoštěn. Nicméně v květnu 2019 Zelenskyj po nástupu do prezidentského úřadu Saakašvilimu ukrajinské občanství vrátil a jmenoval ho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

  Dánsko pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..