Šéfové států EU jednají o posílení vojenské spolupráce i o cenách energií

byznysnoviny.cz

Debatu o silnější roli a efektivnějším fungování Evropské unie zejména ve vztahu ke Spojeným státům a Číně mají dnes večer na programu prezidenti a premiéři členských států EU. Během pracovní večeře ve slovinském podhorském středisku Brdo ale proti původním plánům budou hovořit i o nevídaně rychle rostoucích cenách energií, jejichž dopad chce řada lídrů zmírňovat pomocí společných kroků. Ani k jednomu z večerních témat nemají unijní státy zdaleka jednotný postoj.

Lídři unijních zemí se dnes sešli poprvé od neúspěšného konce spojenecké mise v Afghánistánu, který podle řady evropských politiků ukázal přílišnou závislost EU na Washingtonu. Dalším podnětem k posílení vojenské samostatnosti je zejména podle Francie zářijový pakt mezi USA, Británií a Austrálií označovaný zkratkou AUKUS.

„Jsem přesvědčen, že musíme posílit naši obrannou spolupráci na úrovni EU,“ řekl novinářům při příchodu na jednání předseda Evropské rady Charles Michel. Unijní země v reakci na Afghánistán oživily letitou myšlenku na vytvoření vlastních jednotek rychlého nasazení, které vedle Francie podporuje i Německo či další západoevropské země. Naproti tomu zvláště státy východního křídla EU včetně Česka mají rezervovanější přístup a hovoří o důležitosti spolupráce v rámci NATO. Šéf unijních summitů Michel zdůraznil, že i větší kooperace unie s aliancí je v zájmu sedmadvacítky, a dodal, že dnešní debata může udat směr před důležitými rozhodnutími o obranné politice. Žádné závazné závěry se ovšem po dnešní neformální večeři nečekají.

Někteří lídři včetně českého premiéra Andreje Babiše chtějí část debaty věnovat rychle rostoucím cenám energií, s nimiž se unijní země potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Babiš dnes před odletem do Slovinska prohlásil, že EU musí jednat a jednou z možností je podle něj regulace trhu s emisními povolenkami.

Ceny energií chtějí na summitu probírat i lídři zdražováním výrazně zasažených zemí jako Španělsko, Itálie či Francie. Tyto státy volají po celounijních krocích například v podobě společného nákupu energií. Další země v čele s Německem se k tomu stavějí spíše skepticky. Podle unijních činitelů dnes dojde nejvýše na orientační debatu, konkrétní návrhy by měli šéfové států probírat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu.

  Palestinci odsoudili diplomatickou úřadovnu ČR v Jeruzalémě

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..