Nárůst počtu nově nakažených covidem byl v neděli mírně vyšší než před týdnem

seznamzpravy.cz

V neděli přibylo v Česku 334 potvrzených případů nemoci covid-19, o dvě desítky více než před týdnem. Reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci mírně kleslo na 1,14 a takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, stagnovalo na 56 případech. Pacientů s koronavirem v nemocnicích proti sobotě i proti minulé neděli ale přibylo na 317. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nedělní nárůst počtu nakažených byl minulý týden nejnižší, přičemž ve třech dnech přesáhl tisícovku. Nicméně o víkendech se testuje méně než v pracovní dny. V neděli ubylo testů i v mezitýdenním srovnání. Laboratoře jich provedly téměř 28.000, tedy zhruba o 3500 méně než o týden dříve. Podíl pozitivních testů u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, proti sobotě i minulé neděli pak mírně klesl na necelých pět procent.

Za celou dobu epidemie v Česku se od začátku loňského března prokazatelně nakazilo covidem 1,7 milionu lidí. Tempo růstu nákazy rychle stoupalo zejména od loňského září, kdy počty potvrzených případů rostly o více než 10.000 za den. Nákaza výrazně oslabila letos v dubnu, několik uplynulých týdnů se ale rychlost šíření covidu v zemi opět zvyšuje. Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se drží nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, od konce srpna. K dnešku ale kleslo na 1,14 z nedělních 1,29.

Počet úmrtí v souvislosti s koronavirem za celou dobu epidemie dosáhl 30.504. V nemocnicích nyní leží podle údajů ministerstva 317 lidí s nákazou, z toho 59 je ve vážném stavu. V sobotu byl počet těchto hospitalizovaných pacientů o deset nižší a minulou neděli jich bylo o sedm desítek méně.

Nejrychleji se koronavirová infekce v současné době šíří v Moravskoslezské kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 96 nových případů covidu za posledních sedm dní. Následuje Jihočeský kraj se zhruba 77 případy a Praha se 73. Naopak nejlépe je na tom Královéhradecký kraj, kde je incidenční číslo 21. Z okresů je na tom nejhůře Ostrava-město, kde na 100.000 obyvatel připadá zhruba 132 nových případů nákazy za sedm dní, a Českobudějovicko se 122 případy.

  Stav dvou lidí zraněných při požáru v Bohumíně je dál velmi vážný

Tempo očkování, které experti považují za jedinou účinnou prevencí proti koronaviru, je ale nižší než v uplynulých měsících. V neděli zdravotníci dali 1400 injekcí s vakcínou proti koronaviru, například v neděli 19. září jich aplikovali o dvě pětiny více a v neděli 15. srpna téměř devětkrát více než nyní. Od začátku očkování na konci loňského roku zdravotníci dosud rozdali téměř 11,9 milionu dávek a plně naočkovaných proti covidu-19 je v ČR přes šest milionů lidí.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 lidí:

 

Kraj Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní
Moravskoslezský 96
Jihočeský 77
Praha 73
Jihomoravský 60
Olomoucký 56
Středočeský 53
Zlínský 52
Plzeňský 50
Pardubický 37
Vysočina 34
Ústecký 32
Liberecký 25
Karlovarský 24
Královéhradecký 21

 

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..