Senát udělal první krok k tomu, aby prezident Zeman přišel o pravomoci

idnes.cz

Senátní komise pro Ústavu se jednomyslně shodla na tom, že má prezident Miloš Zeman přijít o pravomoci hlavy státu podle článku 66 Ústavy České republiky. „Jsou dány podmínky pro aplikaci článku 66,“ řekl k tomu šéf komise Zdeněk Hraba. Senát jako celek by o tom mohl hlasovat 5. listopadu, tedy ještě před ustavující schůzí Sněmovny, která začne 8. listopadu.

Hraba řekl, že po začernění některých pasáží by se nebránil zveřejnění dopisu Ústřední vojenské nemocnice do Senátu.

„Až do 8. listopadu tedy nebude nikdo plnit funkci vrchního velitele ozbrojených sil,“ řekl senátor Michael Canov a vytkl předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi, že nekonal a nesvolal mimořádně dolní komoru Parlamentu. Premiér Andrej Babiš řekl ČT, že Vondráček už podle něj nebude kandidátem hnutí ANO do vedení Sněmovny.

Odpoledne bude šéf Senátu Miloš Vystrčil jednat s předsedy parlamentních stran o dalším postupu. Podle Ústřední vojenské nemocnice nyní není Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Odebrání pravomocí hlavě státu skončí, když změní názor aspoň jedna komora parlamentu

Ústavní právník Jan Kysela při jednání senátní komise řekl, že odebrání pravomocí hlavě státu končí ve chvíli, kdy své rozhodnutí změní jedna z komor parlamentu.

Jiná možnost nepřichází do úvahy, než kdy a jakým způsobem aktivujeme článek 66 Ústavy,“ řekl již v pondělí Vystrčil. Obdobně se vyjádřili další senátoři.

Pro to, aby prezidentovi byly pravomoci odebrány, je podle Ústavy nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Odebrání pravomocí hlavě státu neznamená odvolání prezidenta.

Sněmovna o tom bude moci rozhodovat až na svém ustavujícím zasedání, které začne 8. listopadu. Nejbližší schůze Senátu začne 26. října.

Podle článku 66 by se pravomoci hlavy státu rozdělily mezi další nejvyšší ústavní činitele. Předsedu vlády by místo prezidenta jmenoval předseda Sněmovny.

  Vláda se podle Rakušana chystá rozvolňovat tuto i příští středu

Neveřejné jednání kvůli dopisu Senátu z ÚVN

Část jednání senátní komise pro Ústavu, která řeší aktivaci článku 66 Ústavy a odebrání pravomocí prezidentovi, probíhala neveřejně kvůli znění dopisu z Ústřední vojenské nemocnice.

Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, které si Senát vyžádal, je dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu hodnocena jako krajně nejistá.

Navíc je málo pravděpodobné, že by se v následujících týdnech Zemanova schopnost nyní zastávat úřad hlavy státu změnila, uvedl v pondělí s odkazem na dopis z Ústřední vojenské nemocnice předseda Senátu Vystrčil.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..