Stanjura: Přijetí eura zatím není výhodné. Firmy ušetří, oponuje ekonom

idnes.cz

Vznikající koaliční vláda neplánuje přijetí eura. Česko nesplňuje podmínky pro jeho přijetí a pro zemi to také zatím není výhodné, uvedli zástupci koalice SPOLU před jednáním o vzniku nové vlády. Že by bylo přijetí eura pro Česko nevýhodné odmítá ekonom Tomáš Prouza, českým firmám by to podle něj ušetřilo miliardy.

„Veřejné finance jsou v takovém stavu, že vstup (do eurozóny) nesplňujeme. Euro máme přijmout, až bude výhodné pro ČR, a to zatím není,“ uvedl místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, o kterém se spekuluje jako o novém ministru financí.

Slova o nevýhodnosti eura však zpochybňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

„Pokud by koalice SPOLU řekla, že nemá politickou odvahu udělat reformy, které jsou před přijetím eura nutné, tak bych to respektoval. Ale věty o nevýhodnosti jsou bohapustá lež, českým firmám by přijetí eura ušetřilo miliardy neproduktivně vyhazované za kurzové zajišťování,“ uvedl na Twitteru Prouza.

Přijetí eura je otázka pro další vládu, za 4 roky

„Přijetí eura není na pořadu dne. Nesplňujeme kritéria pro přijetí eura, takže je to spíše otázka pro naše následovníky,“ řekl v úterý předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Evropská unie vyžaduje pro přijetí eura deficit veřejných financí pod 3 procenty HDP a zadlužení pod 60 procenty HDP. Evropská komise ale loni v březnu v zájmu podpory ekonomik zasažených protipandemickými opatřeními platnost pravidel pozastavila a jejich návrat letos ohlásila až na začátek roku 2023.

Podle srpnové prognózy ministerstva financí letos skončí veřejné finance ve schodku 7,7 procenta HDP. Příští rok by měl schodek klesnout na 5 procent. Loni deficit veřejných financí činil 5,6 procenta HDP. Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout z loňských 37,7 procenta HDP na letošních 43,5 procenta HDP.

  Obchvat Č. Budějovic bude hotový v roce 2024, řekl Havlíček

Ve volebním programu koalice SPOLU byla o euru jediná věta: „Firmy budou mít možnost účtovat v eurech.“ Důvodem, proč se do společného prohlášení koalice více nedostalo bylo, že strany koalice neměly dříve na euro stejný názor. Zatímco ODS byla vůči euru zdrženlivá, TOP 09 jeho přijetí podporovala. Na neshodu v některých bodech programu mezi stranami v předvolební kampani cílil lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Koalice PirSTAN v programu nemluvila přímo o zavedení eura, ale chce k tomuto účelu jmenovat národního koordinátora a Česko na vstup do eurozóny připravit tak, aby se po roce 2025 mohlo o zavedení eura kvalifikovaně rozhodnout.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..