Bratislavský soud bude v prosinci opět jednat o žalobě Babiše týkající se StB

seznamzpravy.cz

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. prosince další termín projednávání žaloby končícího premiéra Andreje Babiše, který se domáhá výroku, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB byl jako její agent veden neoprávněně. Termín soud zveřejnil na svém webu, na dotazy ČTK k průběhu plánovaného líčení soud dosud nereagoval. Soud v poznámce k líčení, které bude příští měsíc, napsal, že půjde o stání bez rozhodnutí. Na vývoj kauzy upozornil server Seznam zprávy.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil předloni a případ vrátil krajskému soudu k novému projednání. Svůj verdikt ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Tento verdikt znamenal průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by měl být žalovanou stranou. Také Babiš před devíti lety zažaloval ÚPN a tvrdil, že v archivních svazcích StB je neoprávněně uváděn jako její agent.

Krajský soud dříve vyzval obě strany kromě jiného k tomu, aby se vyjádřily k poslednímu verdiktu ústavního soudu v případu. Právní zástupce Babiše loni žádal prodloužení lhůty na vyjádření, což zdůvodnil právní složitostí případu a epidemickými opatřením v souvislosti s koronavirovou nákazou. Podle dřívějších informací portálu Seznam zprávy předložil ÚPN soudu další důkaz, a to statistickou kartu StB s Babišovými údaji. Karta obsahuje už dříve v souvislosti s Babišem zmiňované krycí jméno „Bureš“ i jména řídících příslušníků StB a je opatřena razítkem „agent“.

  Cílem ruských útoků na Donbase je oblast zničit a vylidnit, řekl Zelenskyj

Babiš, jehož hnutí ANO po říjnových volbách odchází do opozice a jehož vláda dnes v souladu s ústavou podala po ustavující schůzi nové Sněmovny demisi, svou spolupráci s StB dlouhodobě popírá.

Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale během líčení o Babišově žalobě u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Slovenský ústavní soud ve verdiktu z roku 2017 zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly považovány klíčové.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..