Řidič vjel do vánočního průvodu v Milwaukee, zabil nejméně pět lidí

denik.cz

U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět lidí a dalších 48 poranilo, oznámil šéf místní policie Dan Thompson. Nejednalo se podle něj o teroristický čin, podezřelý 39letý řidič Darrell Brooks v průvodu nikoho neznal a jen pár chvil před incidentem odjel z domova, kde se s někým pohádal. Řada raněných, mezi nimiž jsou i děti, je ve vážném či dokonce kritickém stavu, uvádí místní nemocnice.

Podle Thompsona při incidentu zemřely ženy ve věku 52 až 79 let a jeden 81letý muž. Devět pacientů v blízkých nemocnicích, většina z nich děti, je nadále v kritickém stavu, vážná zranění registrují nemocnice u sedmi dalších účastníků incidentu.

Tragédie, která zasáhla město Waukesha západně od Milwaukee, byla zachycena na oficiálním videopřenosu a na záběrech natočených mobilními telefony svědků. Na jedné videonahrávce je vidět, jak červený vůz SUV prolomí bariéry a vřítí se na ulici, kde se koná průvod. Zvuky kapely vystřídají výkřiky.

Na jiném videu je vidět, jak na vozidlo střílí policisté. Podle policejního šéfa Thompsona policie v době incidentu podezřelého nepronásledovala, jeden strážník však použil zbraň ve snaze automobil zastavit. Pak toho ale nechal kvůli obavám, že zasáhne někoho z účastníků průvodu. Řidič podle Thompsona vyvázl bez zranění.

Podle prohlášení zveřejněného na facebooku se incident dotkl i členů a dobrovolníků spojených s klubem „tančících babiček z Milwaukee“. Tamní arcidiecéze zase uvedla, že mezi zraněnými je i katolický kněz a několik farníků a dětí z katolické školy města Waukesha. Místní úřady zrušily vyučování a poskytují dětem psychologickou pomoc, protože se průvodu zúčastnily i členové některých zájmových kroužků.

Místní dětská nemocnice přijala 18 dětí ve věku od tří do 16 let, řekla agentuře AP lékařka Amy Dendrelová. Některé mají jen odřeniny, jiné však polámané končetiny či vážná poranění hlavy, dodala.

  Americké tajné služby dostaly první zprávu o koronaviru už loni v listopadu

Podle informací, která zveřejnila jedna z místních televizí, najelo auto do skupiny tančících dívek. „Všude byly bambule s třásněmi a boty a rozlitá horká čokoláda. Musel jsem chodit od jednoho schouleného těla k druhému, abych našel svou dceru,“ řekl místní obyvatel Angelito Tenorio listu Milwaukee Journal Sentinel. Hrozivou scénu popisoval i majitel tanečního centra Chris Germain, který prý v průvodu vedl skupinu asi 70 lidí. „Všude na silnici ležely malé děti, byli tam policisté a záchranáři, několika členům průvodu dávali první pomoc,“ řekl.

Další ze svědků uvedl, že incident se stal krátce před 17:00 místního času (před půlnocí SEČ) a že vozidlo jelo rychlostí přes 60 kilometrů v hodině. „Auto jelo plnou rychlostí, a pak jsem slyšela křik,“ řekla agentuře Reuters Belen Santamariová, která byla na místě se svým manželem a dcerou.

Podezřelý Brooks je podle agentury AP stíhán ve dvou předchozích případech, čelí obviněním z bránění výkonu policistů, ohrožování, porušení podmínek kauce, či ublížení na těle. Podle soudních záznamů byl v pátek propuštěn na tisícidolarovou kauci.

O události byl informován americký prezident Joe Biden. „Soucítíme se všemi, kterých se tento hrozný incident dotkl,“ uvedl Bílý dům, který situaci na místě bedlivě sleduje.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..