Na Ukrajině se za pár dní chystá převrat, varoval v projevu tamní prezident Zelenskyj

zpravy.aktualne.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v televizním projevu prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. K současnému napětí na ukrajinsko-ruské hranici řekl, že Kyjev je plně připraven na případnou agresi Moskvy. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.

„Čelíme velkým výzvám nejen ze strany Ruské federace (…), ale i velkým vnitřním výzvám. Obdržel jsem informaci, že v naší zemi dojde k převratu z 1. na 2. prosince,“ citovala Zelenského agentura Reuters. Do příprav puče jsou podle něj zapojeni někteří ruští představitelé a také nejbohatší Ukrajinec a vlivný oligarcha Rinat Achmetov. Bližší informace však hlava státu nesdělila.

Závěr, že ho chtějí svrhnout, Zelenskyj učinil na základě zvukového záznamu rozhovoru, ve kterém údajně plán převratu představitelé Ruska a Ukrajiny projednávají na Ukrajině. Kdo přesně se tohoto rozhovoru zúčastnil a kdo mu poskytl tento zvukový záznam, neupřesnil. Podle prezidenta v rozhovoru zaznělo, že „společnost je připravena“ na převrat a že „Achmetov je připraven zapojit se do výměny současného prezidenta“.

Rusko soustřeďuje svá vojska poblíž ukrajinských hranic. Ukrajina, Spojené státy a NATO proto dávají najevo obavy z možného ruského útoku, což Kreml popírá a naopak varuje před ukrajinskými „provokacemi“. Kyjev v posledních dnech provedl řadu vojenských cvičení.

„Plně kontrolujeme své hranice a jsme plně připraveni na jakoukoli eskalaci,“ řekl Zelenskyj s tím, že důvodem současné válečné rétoriky je především snaha Moskvy zastrašit Kyjev. „Musíme spoléhat na sebe, na naši armádu, která je silná,“ dodal.

Moskva jakýkoliv podíl na přípravách údajného státního převratu na Ukrajině odmítla. „Rusko nemělo v plánu se zapojit. Rusko se do těchto záležitostí nikdy nezapojovalo,“ uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na Zelenského tvrzení.

  Situace v Mariupolu je kritická, zachránit ho může jen rychlá vojenská operace, říká šéf obránců

Ukrajinský prezident v televizi vystoupil s projevem při příležitosti poloviny svého pětiletého mandátu hlavy státu. Podle svých slov se dosud nerozhodl, zda bude usilovat o druhé funkční období.

Pokud jde o otázku „deoligarchizace“, Ukrajina podle něj stojí na začátku velkého procesu a „velké války“. Uvedl, že velký ukrajinský byznys respektuje, podnikání nesmí však ovlivňovat média ani politiky. Právě bojem proti korupci a zbavením politické moci oligarchů podmiňuje Mezinárodní měnový fond poskytování dalších půjček Ukrajině.

Zelenskyj se vyjádřil k řadě otázek, politických i ekonomických. Kromě jiného ujistil, že hodlá splnit svůj slib snížit počet členů parlamentu z nynějších 450 na 300. Potvrdil, že se uvažuje o možnosti hlasovat při parlamentních volbách on-line, a zároveň vyloučil, že by prezidenta v budoucnu volili poslanci. „Takové plány nejsou,“ uvedl.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..