Svrčinová: Výjimka z izolace pro nakažené by byla špatným signálem

novinky.cz

Kandidát na předsedu vlády Petr Fiala (ODS) nemůže být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) při jmenování premiérem v osobním kontaktu s prezidentem Milošem Zemanem, který byl pozitivně testovaný na koronavirus. Vojtěch to dnes řekl novinářům a odkázal se při tom na pravidla pro izolaci nakažených, která platí pro všechny. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla Radiožurnálu, že izolace trvá nejméně 14 dní a platí i pro lidi, kteří jako Zeman nemají příznaky nemoci.

„Všeobecné pravidlo, které platí pro každého je takové, že pokud je daný jedinec pozitivně otestován PCR testem na covid-19, tak musí nastoupit na 14denní izolaci. Izolace znamená, že se nesmí potkávat s ostatními lidmi tak, aby je nenakazil,“ řekl Vojtěch. Setkávat se podle něj může jen s rodinou nebo zdravotníky. „Stanovisko ministerstva ani nemůže být jiné. Metodika platí a my nemůžeme říct, že jen pro někoho a pro někoho ne,“ dodal. Doplnil, že za úmyslné porušení izolace obecně hrozí i trestněprávní odpovědnost.

Svrčinová Radiožurnálu řekla, že hradní kancléř Vratislav Mynář s ní během dnešního rozhovoru neřešil hygienické podmínky, za kterých chce prezidentská kancelář jmenovací akt uspořádat. Podle Vojtěcha mu jen sdělila stanovisko ministerstva, podmínky neřešili. „V tuto chvíli nedokážu říct, jaké by ty podmínky měly být. Ale pokud by bylo setkání dvou osob, z nichž jedna je pozitivně testovaná na covid-19, tak by to bylo z mého pohledu velice komplikované,“ dodala.

Podle Vojtěcha by to nemělo být bráno tak, že ministerstvo zdravotnictví brání jmenování premiéra. „Byl bych rád, aby byl jmenován stejně jako celá vláda co nejdříve. Pravidla musí platit pro každého, pokud máme veřejnost přesvědčit, že má pravidla dodržovat,“ řekl. Podle jeho názoru by se jmenování mohlo uskutečnit distanční formou.

  Vedení Prahy chce odebrat čestné občanství maršálu Koněvovi

Izolaci podle Svrčinové ukončuje ošetřující lékař, případná výjimka by byla špatným signálem vůči veřejnosti. „Pokud by došlo k takové výjimce, já věřím tomu, že k tomu nedojde, tak by se občané samozřejmě oprávněně ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Pravidla musí pro všechny platit stejně,“ uvedla Svrčinová.

Neumí si představit, jak by mohl prezident při dodržení izolace osobně Fialu jmenovat. Výjimka pro izolaci podle ní není možná, metodický pokyn hygieniků hovoří jasně o minimálně dvou týdnech.

„Paní hlavní hygienička ve svém vyjádření jasně připomněla, že pokud má někdo pozitivní test na covid, tak musí nastoupit do izolace, která trvá 14 dní. Výjimka z tohoto pravidla neexistuje. Paní Svrčinová také připomněla, že jakékoliv výjimky z tohoto pravidla by byly špatným signálem pro občany,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Hrad dnes dopoledne oznámil, že Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve čtvrtek převezen z Lán po pozitivním testu na koronavirus. Stalo se to jen několik hodin poté, co nastoupil do domácí péče soukromé ošetřovatelské společnosti. V neděli v 11:00 pak má na zámku v Lánech jmenovat Fialu premiérem, a to podle Hradu za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření. Podle ÚVN nemá Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu podány protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění „v příštích dnech“.

Fiala novinářům řekl, že neví, jak konkrétně se má jmenování v Lánech odehrát za situace, kdy prezident měl pozitivní test na covid-19. Má to být upřesněno během dneška a soboty, po konzultaci Hradu se Svrčinovou, dodal.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..