Zelenskyj vyzval k přímému jednání s Moskvou o konfliktu na Ukrajině

zelenskyj

Ukrajina potřebuje přímé rozhovory s Moskvou, aby mohla v oblasti Donbasu na východě země ukončit válku proti silám, které mají ruskou podporu. Prohlásil to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve výročním projevu předneseném v parlamentu. Kreml v první reakci naznačil, že má nadále zdrženlivý postoj k takovému jednání Zelenského s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Musíme říct pravdu, že válku nebudeme schopni zastavit bez přímých jednání s Ruskem. Dnes to již uznávají všichni vnější partneři, ale někteří vnitřní to neuznávají,“ řekl Zelenskyj. „Nebojím se přímého rozhovoru s nimi, nebojíme se přímého dialogu,“ ujistil.

Zelenskyj dal už dříve najevo ochotu jednat o konfliktu na východě Ukrajiny přímo s Putinem. Šéf Kremlu k tomu tehdy řekl, že proti této myšlence není, ale „jednání pro jednání“ odmítl s tím, že by bylo nutné předem připravit odpovídající agendu.

Trvající zdrženlivý postoj dnes potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když podle agentury TASS dění v Donbase označil za „občanskou válku, kterou lze zastavit pouze jednáním Ukrajinců s Ukrajinci“. Odmítl přitom, že by Rusko bylo jednou ze stran tohoto konfliktu, čímž zopakoval dosavadní postoj ruského vedení v této věci.

Výzvu k jednání přímo s Moskvou Zelenskyj pronesl v době vystupňovaného napětí kvůli zprávám o stahování ruských ozbrojených sil k ukrajinským hranicím. Problémem se dnes druhým dnem zabývají v Rize ministři zahraničí 30 zemí NATO. Před novou agresí Ruska vůči Ukrajině Moskvu v úterý varoval šéf aliance Jens Stoltenberg i šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Rusko obviňování, že chystá na Ukrajině zaútočit, odmítá a na druhé straně obviňuje Ukrajinu a Spojené státy z destabilizování situace. Moskva podezřívá Kyjev, že se chystá silou vyřešit krizi s proruskými povstalci ovládajícími s podporou Ruska oblasti na východě země už od roku 2014. To zase odmítl Zelenskyj, který ujistil, že je pro politické řešení konfliktu.

  ‚Frolová, cela 252.‘ Stovky příbuzných přešlapují za Moskvou v mrazu před centrem, kde drží protestující

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes tvrdila, že Kyjev ke konfliktní oblasti přesunul polovinu své armády, tedy kolem 125.000 vojáků. Kyjev zatím na toto tvrzení nereagoval.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..