MŠMT chce u maturit prodloužit čas na testy, loni se to podle něj osvědčilo

seznamzpravy.cz

Maturanti získají možná od jara příštího roku delší čas na vypracování státních didaktických testů. Ministerstvo školství by jim ho chtělo prodloužit v češtině a cizím jazyce o deset minut a v matematice o 15 minut. Vyplývá to z návrhu, kterým chce ministerstvo změnit vyhlášku o podobě maturitních zkoušek. Podle úřadu se delší čas na testy osvědčil v minulém školním roce, kdy se doba na vypracování testů navýšila mimořádným opatřením v reakci na výuku na dálku. Novela by měla platit od 1. ledna.

Podle stávající právní úpravy mají žáci na napsání didaktického testu z češtiny a literatury 75 minut, z cizího jazyka 100 minut a z matematiky 120 minut. Ministerstvo navrhuje, aby se délka konání testu prodloužila v češtině na 85 minut, v cizím jazyce na 110 minut a v matematice na 135 minut. Didaktická zkouška z cizího jazyka je v současnosti rozdělena na 40 minut poslechu a 60 minut testu, který ověřuje čtení a jazykové znalosti. Poslechová část by po úpravě měla zůstat stejně dlouhá, další část testu by se měla prodloužit na 70 minut.

Co se týče nepovinné náročnější zkoušky s názvem Matematika rozšiřující, u ní by se čas měnit neměl. Na tuto zkoušku je nyní vyhrazeno 150 minut. Délka se nezměnila ani při mimořádných opatřeních v minulém školním roce.

Návrh na prodloužení povinných testů zdůvodnil úřad pozitivní zkušeností s opatřením v minulém školním roce. „Bylo vyhodnoceno, že toto časové navýšení mělo pozitivní dopad nejen na psychiku žáků, ale zejména poskytlo žákům adekvátní časový prostor si zadání testu důkladně přečíst a zrealizovat i dostatečnou kontrolu odpovědí zapsaných do záznamových archů,“ uvedlo ministerstvo. Chyby vzniklé z nedostatku času pro kontrolu podle něj bývají v současnosti hlavním důvodem žádostí o přezkum výsledků zkoušky.

  Před 70 lety komunisté zavraždili Horákovou, Kalandru, Buchala a Pecla

Úřad navrhuje účinnost novely k 1. lednu 2022, aby se změna mohla týkat i žáků, kteří budou maturitu skládat v tomto školním roce.

Státní didaktické testy se podle jejich organizátora Cermatu budou konat na jaře od 2. do 5. května. Všichni musí složit zkoušku z češtiny. Mezi cizím jazykem a matematikou si mohou vybrat. Testy se neznámkují, ale hodnotí se slovy uspěl či neuspěl. Z jazyků pak kromě testů čekají maturanty ještě slohové práce a ústní zkoušky, které od minulého roku místo Cermatu organizují samotné školy. Takzvanou školní, nebo-li profilovou maturitu vedle toho studenti skládají ještě z dalších dvou až tří předmětů.

V minulém a předminulém školním roce ministerstvo zkoušky kvůli předcházející výuce na dálku mimořádně upravilo. Kromě toho, že prodloužilo čas na vypracování testů, také loni zrušilo povinnost ústních zkoušek z češtiny a z cizího jazyka. Testy nemuseli skládat žáci, kteří kvůli pracovní povinnosti pomáhali v nemocnicích či sociálních domovech. Termíny zkoušek se navíc posunuly o několik týdnů dál a těm, kteří napoprvé neuspěli, se navýšil počet opravných termínů ze dvou na tři.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..