Vztahy mezi Ruskem a USA jsou podle Kremlu v žalostném stavu

irozhlas.cz/

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou v žalostném stavu. Před chystaným videohovorem prezidentů Vladimira Putina a Joea Bidena to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, informovala agentura TASS. Podle Peskova budou hlavy států v úterý jednat mimo jiné o napětí kolem Ukrajiny či bezpečnostních zárukách ze strany Západu.

„Jde o dvoustranné vztahy, které nadále zůstávají v dosti žalostném vztahu,“ řekl Peskov k rusko-americké relaci, která bývá označována za nejhorší od konce studené války.

„(Prezidenti) budou pravděpodobně diskutovat (…) především o napětí kolem Ukrajiny, postupu NATO k našim hranicím a iniciativě prezidenta Putina ohledně bezpečnostních záruk,“ dodal kremelský mluvčí.

Kreml už v pátek sdělil, že Putin v chystaném telefonátu bude žádat záruky, že NATO se nebude rozšiřovat dál na východ. Biden takovou garanci dát odmítá. Šéf NATO Jens Stoltenberg v tomto týdnu řekl, že do rozšiřování aliance nemá Rusko co mluvit.

Rusko v uplynulých týdnech shromažďuje u hranic s Ukrajinou své vojáky. Americká i ukrajinská rozvědka jsou přesvědčeny o tom, že Moskva může proti Kyjevu chystat vojenskou ofenzivu, která by mohla být zahájena už začátkem příštího roku. Rusko to odmítá a obviňuje Washington, že se snaží situaci kolem Ukrajiny vyhrotit. Ukrajina podle ní sama připravuje vojenskou akci proti proruským separatistům na východě země, což Kyjev popírá.

Vztahy mezi Ruskem a USA se zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit.

Autor: ČTK

  TASS: Rusko dalo Googlu pokutu, neodstranil chybné informace o invazi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..