Babišova vláda proti nově vznikající: Povinné očkování bude

seznamzpravy.cz/

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi trvá na zavedení povinného očkování, a to i přes nesouhlas nastupující vládní koalice SPOLU a PirSTAN. Současně také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby firmy zrušily či odložily vánoční večírky.

„Ministerstvo zdravotnictví dokončilo vyhlášku o povinném očkování. Do konce týdne by měla být ve Sbírce zákonů,“ uvedl po pondělním jednání ministr Vojtěch.

Povinné očkování by mělo platit pro lidi starší 60 let a pro některé profese, jako jsou například zdravotníci či pracovníci v sociálních službách.

Proti povinnému očkování se ale už vymezila nastupující nová vláda. Šéf lidovců Marian Jurečka avizoval, že připravovanou vyhlášku nový kabinet zruší.

„Jsme přesvědčeni o tom, že je to správná cesta. Uhnout by nebylo poctivé,“ vysvětloval strategii kabinetu v demisi Vojtěch.

Ražení něčeho, co avizuje nastupující vláda rušit, obhajoval i vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Já nevím, jestli je to jisté. Uvidíme, jak se k tomu budoucí vláda ve finále postaví,“ uvedl.

„Musíme nést odpovědnost až do posledních dnů. Jsme přesvědčeni o tom, že je to správný krok, a je naší povinností pokusit se přesvědčit nastupující koalice,“ doplnil.

Zpřísňovat se zatím nebude

Vláda měla jednat v pondělí také o úpravě koronavirových opatření. Nakonec od toho ale upustila. Počká, jak se bude situace vyvíjet.

Počty nově nakažených totiž klesají, podobně klesá hodnota reprodukčního čísla R, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pacient s koronavirem.

„Nepozorujeme další eskalační nárůst. Nemůžeme to brát ale jako konec vlny, musíme počkat na další dny, zda se potvrdí trend postupného poklesu. Druhou variantou by pak byl mechanismus tzv. stolové hory, kdy by přírůstky byly stále na stejné hladině,“ zhodnotil situaci ministr Vojtěch.

  Nejdůvěryhodnější je Vojtěch. Naopak Babišovi se Zemanem dvě třetiny lidí nevěří

Ten kvůli epidemické situaci také apeloval na to, aby firmy zrušily vánoční večírky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..