Šéf Pfizeru předpokládá, že bude zapotřebí přeočkování čtvrtou dávkou

Přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 možná bude kvůli nové variantě koronaviru omikron zapotřebí dříve, než se předpokládalo. V rozhovoru s americkou televizí CNBC to řekl šéf farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla.

Bourla uvedl, že se podle reálných dat ukáže, jak dlouho třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech bude chránit před omikronem. „Myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku. Řekl jsem to několikrát. U předchozí (varianty) jsem odhadoval, že to bude 12 měsíců po třetí dávce. S omikronem musíme počkat, protože máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat dříve,“ řekl ve středečním rozhovoru. Zároveň poznamenal, že třetí dávka poskytne „velmi dobrou ochranu“.

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své vakcíny při nasazení proti nové koronavirové variantě omikron. Tři dávky vakcíny podle prvních závěrů účinně chrání před omikronem, zatímco ochrana, kterou poskytují dvě dávky vakcíny, u omikronu oproti předchozím variantám znatelně klesla. Dvě dávky nicméně podle těchto závěrů i v případě omikronu pravděpodobně stále poskytují ochranu před vážným průběhem nemoci.

Bourla poznamenal, že předběžná studie Pfizeru byla založena na syntetické, v laboratoři vytvořené kopii varianty a že je zapotřebí více dat z testů proti skutečnému viru. Reálná data podle Bourly budou přesnější a očekávají se v příštích dvou týdnech.

Bourla zdůraznil, že v tuto chvíli je nejdůležitější s nástupem zimy zajistit očkování třetí dávkou. Obavy totiž panují z toho, že dojde k nárůstu počtu nakažených, jelikož se v zimě lidé častěji setkávají uvnitř.

„Třetí dávka podle mě poskytne velmi dobrou ochranu,“ uvedl Bourla. Poznamenal také, že léčiva, jako je pilulka od Pfizeru s názvem paxlovid, pomohou zabránit hospitalizacím. O nouzové schválení paxlovidu společnost Pfizer v listopadu požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Bourla CNBC řekl, že Pfizer bude mít úplné výsledky z klinických studií v řádu několika dní. Očekává, že se u pilulky prokáže 89procentní snížení počtu hospitalizací a úmrtí, jak ukázala průběžná data z minulého měsíce.

  Zelenskyj příští týden očekává dobré zprávy, co se týče dodávek zbraní

Pilulka od Pfizeru bude podle Bourly i proti omikronu účinná, jelikož cílí na jinou část viru, tedy na enzym, který je důležitý pro množení viru a není náchylný k mutacím. Vakcíny cílí na hrotový protein (spike protein), který virus využívá k tomu, aby pronikl do hostitelské buňky. Hrotový protein v průběhu pandemie opakovaně mutoval.

Bourla poznamenal, že Pfizer a BioNTech mohou do března příštího roku vyvinout vakcínu zaměřenou konkrétně na omikron, pokud se ukáže, že to bude nutné. Šéf Pfizeru zároveň očekává, že se v budoucnu objeví nové varianty, a společnost proto vývoj monitoruje, aby zjistila, zda bude nutné stávající vakcínu upravit.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..