Malta odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely, je to poprvé v Evropě

Maltský parlament odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Ministr Owen Bonnici při dnešní rozpravě v parlamentu uvedl, že Malta novou legislativou prosazuje politiku, která se snaží snížit dopad závislostí na společnost. Odmítl obavy z růstu konzumace drog. „Vláda nevyzývá dospělé ke konzumaci marihuany,“ uvedl dříve Bonnici. Podle premiéra Roberta Abely nový zákon umožní, aby si lidé nemuseli marihuanu kupovat na černém trhu.

Pro nový zákon hlasovalo 36 zákonodárců, proti bylo 27. Zákon musí ještě podepsat prezident Vella. Obvykle se jedná o formalitu a prezident návrhy zákonů schválené parlamentem podepíše během několika dní. Podle deníku Times of Malta ale odpůrci nové normy prezidenta vyzvali, aby ji nepodepisoval.

Pokud zákon prezident přece jen podepíše, bude Malta první evropskou zemí, která do své legislativy včlení legalizaci držení a pěstování marihuany. Například Nizozemsko prodej menšího množství marihuany pouze toleruje, ačkoliv je z pohledu zákonu nelegální. Jako první země na světě legalizovala pěstování, prodej i užívání marihuany v roce 2013 Uruguay.

Malta na rozdíl od jiných zemí Evropy, které užívání a držení malého množství marihuany netrestají, v novém zákoně specifikuje povolené množství i pokuty za jeho překročení. Od určité výše pak hrozí i trestní stíhání. Při kouření marihuany před dětmi pak hrozí pokuta až 500 eur (12.500 korun).

Další evropské země, například Česko či Portugalsko, trestají pěstování ale nikoliv držení menšího množství pro osobní účely. V České republice se jedná o menší množství než malé, které v roce 2009 vláda kvantifikovala do 15 gramů sušiny marihuany. Letos ale přesně určení množství zrušil Ústavní soud.

  Slováci o víkendu otestovali na koronavirus dvě třetiny populace

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..