Ministryně Černochová odvolala šéfa Vojenských lesů a statků Krále. Řízením pověřila Dohnala

irozhlas.cz

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve středu odvolala kvůli manažerskému pochybení z funkce ředitele Vojenských lesů a statků ČR Petra Krále. Informaci televize Seznam potvrdil mluvčí podniku Jan Sotona. Ministryně pověřila řízením Vojenských lesů a statků Ivo Dohnala.

Král podnik vedl od listopadu 2018, kdy ve funkci nahradil Josefa Vojáčka. Ten v té době odešel do čela Lesů ČR. Vojáček ve státní firmě Lesy ČR skončil minulý týden z rozhodnutí ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL). V posledních dnech se objevily spekulace, že by se mohl do Vojenských lesů a statků vrátit.

Král do vedení Vojenských lesů a statků přišel v roce 2018 z pozice ředitele divize Vojenských lesů a statků Horní Planá, do funkce ho jmenoval bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ve Vojenských lesích a statcích působí od roku 2006, divizi v Horní Plané vedl od roku 2015. Předtím pracoval v podniku Lesy Český Krumlov a ve společnosti Allwood.

Vojáček vedl Vojenské lesy a statky od roku 2014. Od 90. let působil v Lesích ČR. Ředitelem Vojenských lesů a statkú byl také mezi lety 2004 a 2009. Z pozice ředitele Lesů ČR ho odvolal Jurečka kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka řídí nyní ministerstvo zemědělství dočasně do jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem. Po Vojáčkově odvolání se rozhodli rezignovat ke 3. lednu zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Vedením státního podniku Lesy ČR byl dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda.

Odklad směny majetku

Černochová se s Jurečkou tento týden rozhodli odložit směnu majetku mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky, kterou schválila bývalá vláda a která měla platit od ledna. Směnu podle ministrů provázely pochybnosti.

  EU musí povzbudit Bělorusy k revoluci, řekl Babiš

V následujícím půl roce chtějí oba resorty upřesnit seznam pozemků, které si měly tyto státní podniky vyměnit. Lesy České republiky měly získat právo hospodařit k pozemkům o rozloze bezmála 32 500 hektarů včetně staveb, které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá.

Pozemky dosud patří Vojenským lesům a statkům. Ty měly recipročně získat souvislé části lesních majetků o rozloze přes 41 000 hektarů lesních pozemků přiléhajících zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště.

Nyní Vojenské lesy a statky spravují zhruba 126 000 hektarů lesní půdy převážně v armádních výcvikových prostorech, což představuje asi pět procent českých lesů. Hospodaří také na asi 6000 hektarech zemědělské půdy. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má zhruba 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..