Vládly by ANO a SPD spolu? Musely by překlenout spor o referendum

seznamzpravy.cz

Hnutí SPD uvažuje o povolební spolupráci s uskupením premiéra Andreje Babiše. Podle Radima Fialy z SPD mají ve svých programech shody. Kritickým bodem je zákon o všeobecném referendu, který se SPD snaží protlačit sněmovnou už tři roky. ANO má však ve sněmovně svůj vlastní návrh.

Podle Radima Fialy si hnutí SPD dokáže představit povolební spolupráci s hnutím ANO. „Nevyměníme ale křesla za program, my držíme slovo,“ řekl Fiala v pondělí na Rádiu Impuls. Fiala připomněl důležitý předvolební slib SPD, kterým je zákon o celostátním referendu. Ten se snaží protlačit sněmovnou poslední tři roky, zatím však bez sebemenšího úspěchu i kvůli chybějící podpoře od ostatních stran.

Zákon o celostátním referendu podle SPD má několik podmínek. Požaduje sběr 100 tisíc podpisů do dvou let od začátku sbírání, aby mohl být podán návrh na konání referenda. Při určování jeho platnosti nechtějí minimální kvórum při jeho účasti, připouštějí nutnost, aby rozhodla nadpoloviční většina hlasujících. Chtějí však umožnit občanům hlasovat i o členství v Evropské unii či NATO, zároveň uznávají nemožnost hlasování o základních právech a svobodách či justici.

Ve sněmovně podpořili tento návrh pouze komunisté. Zároveň předložili i svůj vlastní návrh pouze s dodáním bodů k nemožnosti hlasování. Senát Parlamentu České republiky se zcela odmítá jejich návrhem zabývat. SPD prosazuje také referendum o možnosti odvolání politiků.

Ve sněmovně už leží jiný návrh zákona o obecném referendu předložený Hnutím ANO s ČSSD a podporou Pirátů. Tento zákon požaduje 450 tisíc podpisů k podání návrhu na konání referenda, navíc musí s návrhem souhlasit více než čtvrtina všech oprávněných voličů v zemi, tedy asi dva miliony lidí.

Na jeho prosazení však chybí dostatečná podpora a čas. Strany totiž společně nedisponují 120 hlasy, které jsou třeba pro změnu Ústavy. S návrhem navíc nesouhlasí ani horní komora.

  Prezidentem po Zemanovi bude Pavel, Babiše porazil o 958.655 hlasů

„Držíme slovo a budeme držet náš program,“ stojí si SPD za svým. Pokud by však hnutí ANO přistoupilo na prosazení zákona o obecném referendu, bylo by podle Fialy pro SPD vhodným koaličním partnerem. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy mají s uskupením premiéra Andreje Babiše největší programovou shodu. Hnutí ANO ve svém volebním programu pro tento rok však nemá ani zmínku o vytváření zákona o obecném referendu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..