Papež František odsoudil antisemitismus. ‚Vaše bolesti jsou našimi bolestmi,‘ řekl na Slovensku

irozhlas.cz/

Papež František při pondělním setkání se zástupci židovské komunity v Bratislavě odsoudil antisemitismus. Za druhé světové války byla tehdejší Slovenská republika spjata s nacistickým Německem. V projevu u památníku holokaustu hlava katolické církve varovala také před nástrahami současnosti, jakými jsou podle Františka lhostejnost a modla moci a peněz.

„V šílenství nenávisti během druhé světové války bylo zabito více než sto tisíc slovenských Židů. (…) Jsme sjednoceni v odsouzení každého násilí, každé formy antisemitismu,“ uvedl papež na místě, kde v minulosti stála synagoga, jež byla v 60. letech minulého století zbourána.

Podle papeže, který stejně jako všechny dosavadní projevy při návštěvě Slovenska i tentokráte přednesl proslov v italštině, je dobré sdílet mezi křesťanskými a židovskými komunitami to, co je spojuje.

„Vaše dějiny jsou i našimi dějinami, vaše bolesti jsou našimi bolestmi. Pro některé z vás je tento památník holokaustu jediným místem, kde můžete uctít památku vašich drahých,“ řekl papež. Před hrozbou antisemitismu varoval František už o víkendu v Budapešti, kam zavítal před příjezdem na Slovensko.

Papežovu návštěvu památníku holokaustu ocenil předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda. „Pro židovskou komunitu na Slovensku je toto zlomová, historická chvíle, protože vaše kroky jako pontifika vedou na místo vzpomínky na zmařené životy tisícovek členů naší komunity.

Na chyby minulosti nesmíme zapomenout, aby se už nikdy nezopakovaly,“ řekl Duda v projevu. Společně s papežem zapálil u památníku svíčky.

Minulý týden se na stejném místě konala pietní vzpomínka u příležitosti 80. výročí přijetí protižidovských opatření na Slovensku. Na základě takzvaného židovského kodexu z roku 1941 byla Židům za války například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu.

Tento krok předcházel deportacím asi 70 000 Židů z tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Nynější kabinet premiéra Eduarda Hegera se za schválení židovského kodexu omluvil.

  Ve Francii začalo první kolo parlamentních voleb, druhé bude za týden

Představitelé katolické církve na Slovensku v minulosti opakovaně odsoudili holokaust a vyjádřili lítost nad tím, že se této tragédii za války nepodařilo zabránit. Veřejně a přímo ale nekritizovali prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce za vlastizradu odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..